Posavec je jedini župan, osim Radimira Čačića koji svoju dužnost obavlja na volonterskoj osnovi uz naknadu od 7.312 kuna, koji ima plaću manju od 15.000 neto. Stupanjem na dužnost župana 2013. godine zatekao više od 35 milijuna kuna duga, i jedna od prvih mjera bilo je rezanje rashoda Županije, pa tako i plaća, a odrekao se i naknada za dnevnice i službena putovanja
Nakon niza analiza u kojima smo istražili koji gradovi i županije, po različitim stavkama, najviše izdvajaju za potrebe i poticaje svojim građanima i poduzetnicima, te koji su najštedljiviji kada su u pitanju troškovi za službena putovanja i reprezentaciju, odlučili smo provjeriti i koliko se troši na plaće gradskih čelnika, odnosno koji su gradonačelnici najštedljiviji kada su njihove vlastite plaće u pitanju. Pritom ne ulazimo u vrijednosne sudove niti rasprave o tome trebaju li gradonačelnici raditi za malu plaću ili pak ona treba biti adekvatna i primjerena odgovornostima koje gradonačelnički posao nosi.
Od župana, prema podacima iz imovinskih kartica, najnižu plaću ima Međimurski župan Matija Posavec – 22.531 kunu bruto (14.980 kuna neto). Posavec je, stupanjem na dužnost župana 2013. godine zatekao više od 35 milijuna kuna duga, i jedna od prvih mjera bilo je rezanje rashoda Županije, pa tako i plaća.
‘Kada sam preuzeo funkciju župana u svibnju 2013. godine, krenuo sam s mjerama štednje. Smanjili smo broj upravnih odjela, djelatnika za 20%, ukinuta je cipelarina, smanjen je regres, za 10 posto smanjena osnovica za plaće, a na hladnom pogonu uštedjelo se ubrzo oko 2 milijuna kuna, piše Župan.hr
To je brzo urodilo plodom, a donio sam i odluku da povećanja plaća u instituciji Međimurske županije nema, da sebi ne isplaćujem dnevnice, ne koristim pravo na putne i ostale troškove, isključivo samo plaću. Ta je odluka i danas na snazi. I svaka kuna koja je pritom ostala u budžetu Županije uložena je na najbolji mogući način i višestruko nam se vraća, jer smo pokrenuli najveći investicijski ciklus dosad.
Ono što je ključno je da je upravo Međimurska županija najveći investitor u infrastrukturu Međimurja, čime smo dokazali da se početna vizija i misija itekako isplatila te da smo u ovih 5 godina izašli iz birokratskih okvira i pretvorili se u instituciju koja je razvojno orijentirana, sa svojim planovima, ciljevima i projektima. Međimurje je danas naime županija koja privlači najviše sredstava iz EU fondova po glavi stanovnika u Hrvatskoj’, ističe Posavec i dodaje kako Međimurska županija na hladni pogon, plaće, materijalne i sve druge troškove potroši oko 12% izvornog prihoda proračuna, koji je jedan od najmanjih u državi.
Posavec ističe i kako je sav ušteđeni novac usmjeren prema prema građanima, pa danas međimurski osnovnoškolci imaju besplatne udžbenike, prijevoz im je riješen po jedinstvenom modelu u zemlji, uveli su i asistente u dječje vrtiće, obnavljaju bolnicu, grade Dom zdravlja te 100 milijuna kuna ulažu u škologradnju, što je samo dio svih ulaganja ove županije s naglaskom na obrazovanje, zdravstvo, gospodarstvo, turizam i projekte.
Na drugom je mjestu Brodsko-posavski župan Danijel Marušić – 23.820 kuna bruto (16.370 kuna neto), Požeško-slavonski župan Alojz Tomašević koji ima 24.879 kuna bruto (15.652 neto), Splitsko-dalmatinski Blaženko Boban – 24.973 kune bruto (15.707 neto), te Istarski Valter Flego sa 25.135 kuna bruto (16.409 neto).
Inače, za razliku od gradonačelnika, od kojih dvadesetak njih svoj posao radi na volonterskoj osnovi, sa ili bez naknade, među županima imamo samo jednog volontera – varaždinskog Radimira Čačića koji za svoj rad prima volontersku nanadu od 7.312 kuna neto. (župan.hr)