Zlatna pravila sigurne kupnje preko interneta

Europol je na svojim web stranicama objavio savjete za sigurnu kupnju preko interneta koji bi trebali pomoći da se smanji broj on-line prijevara. Tzv. zlatna pravila sigurne on-line kupovine, na svojoj je stranici prenio i hrvatski MUP.

Kupujte od provjerenih izvora: Koristite marke i trgovine koji su vam poznati ili koje ste već koristili te provjeravajte kako su ocijenjeni prodavači od kojih kupujete na stranicama kao što su Amazon i eBay.

Provjeravajte trajna plaćanja: Prije nego što pošaljete podatke o svojoj kreditnoj kartici za plaćanje trajnih usluga preko interneta, saznajte kako možete prekinuti tu uslugu.

Mnogi internet trgovci će od vas tražiti da čuvaju vaše podatke o plaćanju: Dobro razmislite prije nego što pristanete i upoznajte se sa svim rizicima koje takva odluka donosi.

Koristite kreditne kartice pri online kupovini: Većina kreditnih kartica ima dobru politiku zaštite kupca. Ukoliko niste dobili ono što ste naručili, izdavatelj kreditne kartice će vam vratiti novce.

Provjerite je li prijenos podataka prikladno zaštićen: Potražite ikonu lokota na URL traci te koristite HTTPS i SSL protokole kada pregledavate internet.

Uvijek spremite sve dokumente vezane uz vaše on line kupnje: Mogli biste ih trebati da utvrdite uvjete prodaje ili dokažete da ste platili robu. Ukoliko ne kupujete određeni proizvod ili uslugu, nemojte davati podatke o svojoj kreditnoj kartici.

Kada kupujete online od druge osobe, nemojte slati novac unaprijed: Ako je moguće, dogovorite se da prvo dobijete robu. emojte slati novce nikome koga ne poznajete.

Nikada nikome nemojte slati broj kartice, PIN ili druge podatke o kartici putem elektroničke pošte.

Izbjegavajte online kupovinu na stranicama koje ne koriste potpunu autentifikaciju (Verified by Visa/MasterCard Cesure Code).

Nikada ne šaljite podatke o kartici u nekriptiranoj elektroničkoj pošti: Neke online trgovine izvan Europe traže da im dostavite kopiju svoje kartice ili putovnice putem telefax-a kao jamstvo.