Vlada je u četvrtak izmjenama Nacionalnog programa pomoći sektoru vina od 2019. do 2023. preraspodijelila neutrošeni iznos od 13,18 milijuna kuna, i to za dvije mjere – “Destilacija vina u kriznim slučajevima” i “Potpora za krizno skladištenje vina”.
Vlada se odlučila na takvu preraspodjelu jer je u okviru Europskog fonda za jamstva u poljoprivredi od planiranih 93,19 milijuna kuna za provedbu Nacionalnog programa pomoći sektoru vina ostalo neutrošeno 13,18 milijuna kuna odnosno 1,7 milijuna eura.
Riječ je o sredstvima koja se uslijed pandemije koronavirusa nisu utrošila za mjere “Informiranje u državama članicama”, “Promidžba u trećim zemljama”, “Rekonstrukcija i konverzija vinograda” i “Ulaganja u vinarije i marketing vina”.
Neutrošeni iznos od 13,18 milijuna kuna odnosno 1,7 milijuna eura eura preraspodijelit će se za dvije mjere odnosno za destilaciju i krizno skladištenje vina.
Tako će se iznos za mjeru “Destilacija vina u kriznim slučajevima” povećati za gotovo 1,1 milijun eura, na ukupno 4,96 milijuna eura.
Za mjeru “Potpora za krizno skladištenje vina” iznos će se povećati za 659,2 tisuće eura pa će za tu mjeru na raspolaganju biti ukupno oko 1,2 milijuna eura.
Ministrica poljoprivrede Marija Vučković objasnila je kako se izmjene i dopune Nacionalnog programa pomoći sektoru vina donose u skladu s uredbom o zajedničkoj organizaciji tržišta te su donesene nakon izbijanja pandemije Covid-19 u okviru brojnih prilagodbi sektora i pomoći poljoprivredi.
“Nakon posljednjeg delegiranja od osnovne uredbe omogućeno nam je zatražiti povećanje potpore za krizno skladištenje i destilaciju”, rekla je Vučković, dodajući kako se predlaže iznos za destilaciju povećati za oko osam milijuna kuna, a krizno skladištenje za pet milijuna kuna.
Na ovaj će se način pomoći sektoru koji je značajno pogođen pandemijom, istaknula je ministrica poljoprivrede.
Vlada je na današnjoj sjednici prihvatila i izvješće o radu Agencije za obalni i linijski pomorski promet u prošloj godini, u kojoj su prihodi Agencije iz poslovanja iznosili 323,9, a rashodi 323,4 milijuna kuna.
Kako je izvijestio ministar mora, prometa i infrastrukture Oleg Butković, brodari koji su održavali profitabilne linije u državni proračun u 2019. godini su uplatili 5,5 milijuna kuna s osnova promjenjive naknade za koncesiju i 130 tisuća kuna s osnova fiksne naknade za koncesiju.
Brodari koji su obavljali linije bez obveze javne usluge (sezonske) na ime naknade u 2019. godini u proračun su uplatili 594,1 tisuću kuna.
S osnova povrata prekomjerno isplaćenih potpora, brodari koji obavljaju javni prijevoz kao uslugu od općeg gospodarskog interesa uplatili su 611,7 tisuća kuna.
Na uplate u državni proračun iz nadležnosti poslova Agencije odnose se i plaćanja za izdavanje otočnih iskaznica za povlašteni prijevoz, a u 2019. godini s te osnove uplaćeno je 4,4 milijuna kuna.
H