Istraživačka anketa Pew objavljena u utorak pokazala je da, dok samo oko polovica Amerikanaca smatra da je sukob u Ukrajini prijetnja američkim interesima, više od trećine bi podržalo američku intervenciju, čak i ako bi riskirala potpuni nuklearni rat s Rusijom. Demokrati i republikanci podjednako su vjerojatno smatrali rizik vrijednim.
Prema anketi, 62 posto Amerikanaca reklo je da bi se protivilo “poduzimanju vojne akcije čak i ako bi to moglo dovesti do nuklearnog sukoba s Rusijom”. Međutim, 35% ih je reklo da će i dalje podržati vojnu akciju. Rezultati su bili gotovo jednaki s obje strane stranačke podjele, s 36% republikanaca i 35% demokrata spremnih riskirati atomski rat s nacijom s najvećim svjetskim zalihama nuklearnih bojevih glava.
Ukrajinski predsjednik Volodymyr Zelensky, kao i američki zastupnici iz obje strane, pozvali su SAD i NATO da provedu “zonu zabranjenog leta” iznad Ukrajine. Takav bi potez doveo do toga da bi se snage NATO-a obvezale na obaranje ruskih zrakoplova iznad zemlje, a Moskva bi ga vjerojatno smatrala ratnim činom.
Kritičari takve odluke kažu da bi “zona zabranjenog leta” mogla brzo eskalirati u nuklearni sukob.
Unatoč značajnoj dvostranačkoj potpori vojnoj intervenciji, samo 51% republikanaca i 50% demokrata smatra sukob “velikom prijetnjom” interesima SAD-a.
Anketa je pronašla mnogo širu potporu trenutnom smjeru djelovanja predsjednika Joea Bidena po pitanju Ukrajine. 85% podržava ekonomske sankcije, koje je Biden već uveo Rusiji, dok 77% podržava raspoređivanje američkih trupa u državama članicama NATO-a u istočnoj Europi, što je Biden već učinio. Republikanci i demokrati gotovo su jednaki u svojoj potpori za obje ove politike.
Jedina značajna stranačka podjela pojavljuje se po pitanju primanja ukrajinskih izbjeglica u SAD. 80% demokrata i 57% republikanaca podržavaju prihvaćanje “tisuća” Ukrajinaca koji su bježali u SAD.
Demokrati se obično zalažu za popuštanje zakona o imigraciji u SAD-u, a Rasmussenova anketa u veljači pokazala je da “67% samoopisanih ‘liberala’” smatra obranu ukrajinskih granica važnijom od obrane granica SAD-a.
Prema posljednjoj anketi Pew-a, gotovo polovica Amerikanaca (47%) odobrava rješavanje sukoba od strane Bidenove administracije, dok 39% ne odobrava, a 13% kaže da nije sigurno.
Moskva je napala svog susjeda krajem veljače, nakon sedmogodišnjeg sukoba zbog neuspjeha Ukrajine u provedbi uvjeta sporazuma iz Minska i konačnog priznanja republika Donbasa u Donjecku i Lugansku od strane Rusije. Protokoli uz njemačko i francusko posredovanje osmišljeni su kako bi se regulirao status tih regija unutar ukrajinske države.
Rusija je sada zahtijevala da se Ukrajina službeno proglasi neutralnom zemljom koja se nikada neće pridružiti vojnom bloku NATO-a predvođenom SAD-om. Kijev inzistira da je ruska ofenziva bila potpuno ničim izazvana i zanijekao je tvrdnje da je planirao ponovno zauzeti dvije republike silom.