„U Hrvatskoj nema manjka liječnika, više ih je nego prije deset godina. Pravi je problem nešto drugo“

Kongres poslodavaca u zdravstvu/Izvor: UPUZ/Mirsad Mešinović

Održan je 126. Kongres poslodavaca u zdravstvu Hrvatske, 18. i 19. svibnja 2023., koji je okupio 400 sudionika – najodgovornije ljude hrvatskog zdravstva, ravnatelje zdravstvenih ustanova, predstavnike zdravstvene administracije, predstavnike medija, industrije, županija i lokalne samouprave te vrhunske stručnjake iz područja organizacije zdravstvene zaštite i zdravstvenog menadžmenta.

„Udruga poslodavaca u zdravstvu Hrvatske svake godine otvara pitanja poslovanja zdravstvenih ustanova, cijena zdravstvenih usluga, načina ugovaranja zdravstvenih usluga, zakonskih rješenja, kao i cjelokupne stabilnosti hrvatskog zdravstvenog sustava.“- rekao je mr. Dražen Jurković, direktor Udruge poslodavaca u zdravstvu Hrvatske.

Vili Beroš/Izvor: UPUZ

Na Kongresu je izlaganje održao ministar zdravstva, izv.prof.dr.sc. Vili Beroš, koji je prisutnima predstavio dosadašnje, ali i buduće aktivnosti i planove, koje su bitne za boljitak i kvalitetu hrvatskog zdravstvenog sustava.

„126. Kongres poslodavaca u zdravstvu Hrvatske je idealna prilika da rekapituliramo sve što smo do sada napravili, jer prije 6 mjeseci smo upravo na ovome mjestu najavili zdravstvenu reformu, koja je i započela. Naš je zadatak unaprijediti hrvatski zdravstveni sustav i doista smo na dobrom putu, jer smo puno toga napravili. Svaki naš građanin ima pravo na dostupnu zdravstvenu skrb, ali isto tako i na usvajanje zdravih životnih navika i zdravstvene pismenosti. Na neki način, okrećemo se u smjeru preventive i jačanja otkrivanja bolesti, što mi je posebno značajno u ovome trenutku.“

Niz je aktualnih pitanja i tema komunicirano na ovogodišnjem Kongresu, poput plaćanja zdravstvenih usluga, smanjenja listi čekanja, poslovanja bolnica i uvjeta rada zdravstvenih djelatnika.

Dražen Jurković dir. Udruge poslodavaca u zdravstvu/Izvor: Facebook

„Zdravstveni sustav je jedini sustav gdje kupac sam određuje cijenu. Dakle, to je HZZO, koji je kupac zdravstvene usluge. Zdravstvene ustanove su te koje daju zdravstvenu uslugu. Na žalost, zdravstvene ustanove nemaju nikakav alat niti mogućnost sudjelovati i pregovarati s HZZO-om o visini cijene zdravstvene usluge. I onda imate današnju situaciju da zdravstvene ustanove duguju 5,4 milijardi kuna HZZO-u. S obzirom da država radi sanacije, a po novome, opće bolnice idu pod državu, doći ćemo do apsurdne situacije da država sanira dug i dva puta ga mora platiti sama sebi“, izjavio je mr. Dražen Jurković, direktor Udruge poslodavaca u zdravstvu Hrvatske.

Ministar zdravstva u svom je izlaganju napomenuo kako se nedovoljno koriste informatička rješenja u zdravstvenom sustavu, posebno sustava eNaručivanja i eKartona, te poručio da će se početi kažnjavati liječnike i ustanove koji ih ne koriste. Također je poručio da se liste čekanja moraju i mogu smanjiti.

„U ovome trenutku, u odnosu na period prošle godine, mi smo na 50% više izvršenja, a čekanje za neke pretrage se smanjilo za 25%. To je dobro, ali svakako nije dostatno. Mislim da će dodatna regulacija rada javnog i privatnog, dodatno unaprjeđenje organizacijskog rada bolnica također pridonijeti smanjenju listi čekanja. Osim toga, u tijeku je izrada Programa onko uputnice, dakle, jednog novog informatičkog rješenja koje će za sve one naše najpotrebitije građane sa sumnjama na maligne bolesti, omogućiti najkraći mogući rok vremena čekanja na neke dijagnostičke ili terapijske zahvate.“- dodao je izv.prof.dr.sc. Vili Beroš, ministar zdravstva.

Ima li dovoljno liječnika u Hrvatskoj i jesu li ravnomjerno raspoređeni, također je bila jedna od tema ovogodišnjeg Kongresa. Stručnjaci su se složili kako je bitno riješiti pitanje tzv. liberalizacije specijalizacija. Za UPUZ-HR je bitno da se nađu rješenja i određeni alati kako bi se nesmetano pružala zdravstvena usluga građanima.

Izvor: UPUZ