Jedna od najvećih tema ovih dana u zagrebačkoj akademskoj zajednici je situacija na Fakultetu hrvatskih studija i Sveučilištu u Zagrebu. Na osnovi pisanja pojedinih medija, poglavito srednja.hr koja je u ponedjeljak 6. veljače objavila pismo glavnoga urednika pod naslovom „U dosad neviđenom medijskom pritisku, Hrvatski studiji apeliraju da prestanemo pisati o njima. To se naravno neće dogoditi“ (https://www.srednja.hr/faks/u-dosad-nevidenom-medijskom-pritisku-hrvatski-studiji-apeliraju-da-prestanemo-pisati-o-njima-to-se-naravno-nece-dogoditi/).
Kako je riječ o apelu kojega su zaposlenici i studenti Fakulteta hrvatskih studija uputili nakladniku toga i još jednog portala, gdje su istaknuli kako su neki članci na portalu štetni i problematični. Članci su, prema dopisu, napisani s ciljem obezvrjeđivanja ustanove, nastavnika, studenata i studijskih sadržaja. U nastavku dopisa samo uvidom u naslove članaka moguće je iščitati difamirajuće stavove prema Fakultetu hrvatskih studija, a donedavno i prema samomu zagrebačkom sveučilištu. Između ostaloga, tu se nalazi tekstovi o „sahrani“ Hrvatskih studija, treba li Sveučilište dozvoliti da prof. Vukelić postane dekanica i slično.
Unatoč provedenom izboru za novu dekanicu Fakulteta hrvatskih studija i to s apsolutnom podrškom Fakultetskoga vijeća, sa sveučilišta nema potvrde njezina izbora. Saznajemo da je to posljednji formalni korak kako bi prof. Vukelić postala dekanicom Fakulteta. Iako je procedura izbora novoga čelnika Fakulteta hrvatskih studija pokrenuta u rujnu 2022. godine, taj zagrebački fakultet još uvijek nema svoje izabrano vodstvo.
Upućeni u situaciju na Sveučilištu u Zagrebu i Fakultetu hrvatskih studija redakciji šalju anonimna pisma i e-poruke. Izvori nam svjedoče o umiješanosti bivše uprave Sveučilišta u Zagrebu te bivšega zaposlenika sveučilišta i izvjesnoga „dvostrukog igrača“ iz Ministarstva znanosti i obrazovanja, koji su potaknuli medijski harangu na Fakultet hrvatskih studija i rektorat zagrebačkoga sveučilišta. Iako je kandidatkinja za dekanicu objavila niz demantija na račun optužaba o negiranju Holokausta, a i Crkva je dala svoj stav o tome jer je bila organizator skupa o kozaračkoj djeci, i dalje se vrši mobing na članove Senata, prorektore i samoga rektora zagrebačkoga sveučilišta, iako za to nema osnove, a sve kako na dnevni red ne bi uvrstili točku dnevnoga reda i tako potvrdili Vukelić za dekanicu Fakulteta hrvatskih studija.
U cijelu priču upetljala se i oporbena politika koja je putem Fakulteta hrvatskih studija željela stvoriti institucionalni poligon za napad na sadašnje vodstvo Ministarstva znanosti i obrazovanja, senatore, prorektore i rektora zagrebačkoga sveučilišta u cilju produljivanja krize na Fakultetu hrvatskih studija. Saznajemo, također, da su neki bivši zaposlenici Fakulteta hrvatskih studija nakon što su dobili otkaz već su drugi dan pronašli svoje novo radno mjesto u jednoj oporbenoj hrvatskoj stranci koja im je postala nova podloga za napad na Fakultet hrvatskih studija, Sveučilište u Zagrebu, resorno ministarstvo, pa i neke dužnosnike Vlade Republike Hrvatske.
Cijela ova akademska agonija na Fakultetu hrvatskih studija, ako se budu poštivali pozitivni zakonski propisi, mogla bi završiti 14. veljače, kada je najavljena sjednica Senata. Hoće li tada Fakultet hrvatskih studija konačno dobiti demokratski izabranu čelnicu i novo vodstvo ustanove, predstoji tek vidjeti.
N