Slanje NATO trupa u Ukrajinu je ‘crvena linija’

Slanje bilo koje NATO vojske u Ukrajinu u bilo koju svrhu trebalo bi biti ” crvena linija “, rekao je Steffen Hebestreit, glasnogovornik njemačke vlade, novinarima u srijedu.

Hebestreit je u utorak reagirao na poziv Poljske za NATO-ovu “ mirovnu misiju ” u Ukrajini usred tekuće vojne ofenzive Rusije.

Njemački dužnosnik rekao je da će biti vrlo teško razlikovati ono što bi se smatralo operacijom humanitarne pomoći i što bi se smatralo vojnom misijom.

Nema osoblja NATO-a, niti vojnika NATO-a koji će biti poslani izvan NATO-a u Ukrajinu, to je jasno “, rekao je.

Ovo bi trebala biti ” crvena linija”, naglasio je Hebestreit, dodajući da postoji ” jasan i odlučan ” dogovoren stav o tom pitanju unutar njemačke, francuske i američke vlade.

Neki dužnosnici iz zemalja NATO-a također su ranije izrazili skepticizam prema ideji poljskog potpredsjednika vlade Jaroslawa Kaczynskog o slanju mirovne misije NATO-a koja bi se “mogla obraniti”. ” Kaczynski je na ovaj prijedlog došao nakon posjeta Kijevu s premijerima Poljske, Slovenije i Češke.

Predstavnici Nizozemske i Luksemburga, koji su u srijedu stigli na hitni sastanak NATO-a u Bruxellesu, izrazili su potpuno neslaganje s tom idejom, dok je estonski ministar obrane Kalle Laanet rekao da je spreman razgovarati o prijedlogu. Predstavnici Ujedinjenog Kraljevstva i Kanade rekli su da će se o tom prijedlogu raspravljati u Bruxellesu u srijedu, ali su odlučili ne ulaziti u detalje.

Blok je dosljedno odbijao izravno se uključiti u sukob u Ukrajini, unatoč brojnim zahtjevima predsjednika Volodymyra Zelenskog za uspostavljanje zone zabrane letova iznad zemlje. Savez je objasnio da to neće učiniti jer bi to dovelo do izravnog sukoba s Rusijom. 

Moskva je napala Ukrajinu krajem veljače, nakon sedmogodišnjeg sukoba zbog neuspjeha Ukrajine u provedbi uvjeta sporazuma iz Minska i konačnog priznanja republika Donbasa u Donjecku i Lugansku od strane Rusije. Protokoli uz njemačko i francusko posredovanje osmišljeni su kako bi se regulirao status tih regija unutar ukrajinske države.

Rusija je sada zahtijevala da se Ukrajina službeno proglasi neutralnom zemljom koja se nikada neće pridružiti vojnom bloku NATO-a predvođenom SAD-om. Kijev inzistira da je ruska ofenziva bila potpuno ničim izazvana i zanijekao je tvrdnje da je planirao ponovno zauzeti dvije republike silom.