Poslodavci koji radnicima isplaćuju minimalnu plaću, i to rade u kontinuitetu 12 minulih mjeseci, moći će koristiti kompenzacijske mjere, odnosno država će ih subvencionirati na način da doprinose na plaću obračunavaju na pola iznosa minimale plaće. To, međutim, neće moći primijeniti na novozaposlene radnike.
Koliko je poslodavaca u pitanju i koliko oni radnika zapošljavaju, nije poznato. Prema zadnjim raspoloživim podacima, minimalnu plaću je prije dvije godine primalo oko 75.000 radnika, no ne zna se koliko je njih bilo u punom radnom vremenu, a koliko u nepunom radnom vremenu, odnosno koliko je tih radnika tijekom godine povremeno radilo. Zbog ne baš preciznih podataka, kalkulira se da je na minimalnoj plaći oko 50.000 radnika u punom radnom vremenu.
Najave o iznosu minimalne plaće, kao i kompenzacijskim mjerama prema poslodavcima koji godinama tvrde kako ne mogu podnijeti rast minimalne plaće dobile su nešto točniju sliku nakon što su sastankom socijalnih partnera – sindikata i poslodavaca – i resornog ministarstva rada zaključeni pregovori o minimalnoj plaći. Ako se tako može nazvati situaciju da su socijalni partneri informirani o odlukama politike koje se svode na to da HDZ-ova Vlada širi krug poslodavaca koje subvencionira, piše Novi list.
Minimalna plaća za iduću godinu raste pet posto i iznosit će 3.439,80 kuna bruto, što je u neto iznosu 2.751,84 kune. Sam radnik na ruke će primati 131 kunu više nego u ovoj godini u kojoj neto minimalac iznosi 2.620,80 kuna. Ove brojke možda će se neznatno korigirati, ako će se poštovati preporuka da se iznos minimalne plaće zaokružuje.
Poslodavcima neće biti umanjen samo doprinos za zdravstveno osiguranje, već će im ukupni doprinosi biti umanjeni. Naime, na buduću minimalnu plaću poslodavci državi trebaju platiti ukupno 591,65 kuna doprinosa za zdravstveno osiguranje, zapošljavanje i zaštitu na radu. No, poslodavac koji je cijelu ovu godinu isplaćivao minimalnu plaću, u idućoj godini doprinose neće plaćati na punu, već na pola plaće.
Drugim riječima, umjesto na 3.439,80 kuna, ukupno 16,2 posto doprinosa plaćat će na iznos od 1.719,9 kuna. U tom slučaju, trošak poslodavca za doprinose iznosi 295,82 kune. Država im oprašta 295,83 kune.