Predstavljena knjiga “Isusovci u Dubrovniku“ – dnevnički zapisi Stephana Desiderija

Knjiga povjesničara Stjepana Ćosića i Mije Korade “Isusovci u Dubrovniku- Komentari Stephana Desiderija iz 1693. godine” koja je u četvrtak predstavljena u dubrovačkoj Dvorani Ivana Pavla II donosi dnevničke zapise talijanskog isusovca Desiderija tijekom njegova misionarskog boravka u Dubrovniku.

 Autor Stjepan Ćosić istaknuo je kako je isusovac Desideri (1671.- 1749.) u Dubrovniku bio profesor na tadašnjoj isusovačkoj gimnaziji.
 “Desideri je autor žanrovski vrlo zanimljivog i raznorodnog rukopisa, s opisima ‘male povijesti’, svakodnevnog života u Dubrovniku na kraju 17. stoljeća, u postpotresnom razdoblju koje je za Dubrovnik bilo teško”, rekao je Ćosić i dodao da on piše o životu Dubrovčana,  o proslavi Feste Svetog Vlaha te brojnim drugim događajima vezanim za Morejski rat, mletačku blokadu grada, teške uvjete života. Kako je istaknuo, spominje i neke događaje u gradu koji su mu se “usjekli u pamćenje, jedno ubojstvo, turske pokrštenike, poznate Dubrovčane s kojima se susretao“.

Drugi autor Mijo Korade rekao je da knjiga govori o međunarodnim odnosima te profesorima Talijanima u 17. i 18. stoljeću koji su predavali u Dubrovniku.
 “Povod nam je bio pronalazak kolege Ćosića u Splitu malog spisa o povijesti Dubrovnika, kojeg je Desideri počeo pisati. Fenomen je što kao redovnik nije mogao pisati bez dozvole poglavara, već na svoju ruku. Stoga rukopis nije mogao ponijeti sa sobom, već ga je darovao  nekom prijatelju u Dubrovniku. Kod te osobe je rukopis je bio generacijama dok početkom 20. stoljeća nije darovan don Frani Buliću, koji je u Splitu uređivao arhiv i arheološki muzej”, objasnio je Korade.
 Knjiga donosi opsežnu studiju, hrvatski prijevod s komentarima te prijepis latinskog izvornika „Historie Ragusinae“ iz 1693. godine, autora Stephana Desiderija, koji je u Dubrovniku boravio od rujna 1691. do listopada 1693. godine.

Njegov se rukopisni sveščić čuva u knjižnici Arheološkoga muzeja u Splitu i njegov sadržaj do sada nije bio poznat široj javnosti.
Uvodna studija donosi kratku povijest isusovačkoga djelovanja u Dubrovniku sa širim osvrtom na rad i biografije talijanskih isusovaca u dubrovačkoj misiji i kolegiju, prije i poslije Desiderijeva boravka. U nastavku se pružaju osnovni podaci o autoru rukopisa s analizom rukopisa i njegova sadržaja. Sadržaj dnevnika uklapa se u kontekst dubrovačke povijesti na izmaku 17. i početku 18. stoljeća.

Predstavljanje knjige u izdanju nakladničke kuće Leykam International iz Zagreba održano je u sklopu tribine “U susret Svetome Vlahu“ u organizaciji Vijeća za kulturu i znanost Dubrovačke biskupije.

(Hina)