U Ministarstvu obrane u ponedjeljak su potpisani ugovori o nabavi vojne opreme za potrebe opremanja Hrvatske vojske s 34 hrvatske tvrtke koje proizvode vojnu opremu, pružaju usluge i izvode radove u ukupnoj vrijednosti od oko 313 milijuna kuna, što je za 32 milijuna kuna više u odnosu na prošlu godinu.
Ugovore za nabavu obuće, odjeće, opreme, usluga i radova u ime MORH-a potpisao je potpredsjednik Vlade i ministar obrane Damir Krstičević te načelnik Glavog stožera Oružanih snaga general zbora Mirko Šundov.
“Ovi ugovori predstavljaju značajan doprinos hrvatskom gospodarstvu i pokazuju kako Ministarstvo obrane nije samo potrošač, već i generator razvoja i promotor hrvatskih proizvoda. Ministarstvo obrane pomaže i aktivno sudjeluje u razvoju i promociji hrvatske obrambene industrije i kroz međunarodne bilateralne aktivnosti, a između ostalog kroz Stalnu strukturiranu suradnju Europske unije (PESCO) i kroz NATO savez. Proizvode ne kupujemo zato što su hrvatski, već stoga što su konkurentni, ravnopravni, ako ne i bolji od ostalih na tržištu”, izjavio je ministar obrane.
“Hrvatska vojska je u potpunosti opremljena proizvodima domaćih tvrtki što pokazuje iznimnu suradnju vojne industrije, MORH-a i Hrvatske vojske koja je prepoznata u svijetu po svojoj opremljenosti. Domaće tvrtke nametnule su svojim vrhunskim proizvodima i impresivnim rezultatima”, kazao je Krstičević.
Međunarodni sajam u organizaciji MORH-a
Krstičević je pritom podsjetio da MORH u travnju organizira međunarodni sajam vojne industrije ASDA u Splitu na kojem će svjetska javnost moći vidjeti proizvode hrvatske vojne industrije.
U prigodnim riječima načelnik Glavnog stožera Mirko Šundov kazao je pripadnici Hrvatske vojske “s ponosom nose opremu domaćih proizvođača na domaćem terenu te u međunarodnim misijama” te kako je “zadaća ministarstva obrane omogućiti najbolje moguće uvjete kako bi pripadnici Hrvatske vojske mogli izvršavati svoje zadaće na obostrano povjerenje”.
Tajana Kesić Šapić, direktorica Sektora za industriju Hrvatske gospdarske komore, naglasila je da je potpisivanje ugovora nastavak suradnje koja iz “godine u godinu kontinuirano raste”.
“Potpisivanje ugovora je ulaganje u hrvatsku obrambenu industriju koja je zbog svoje kvalitete međunarodno priznata još iz vremena Domovinskog rata. Naša obrambena industrija može biti nositelj rasta cjelokupnog gospodarstva, ali i primjer za ostale gospodarstvenike”, kazala je Kesić Šapić.
Sveukupno je ugovoreno oko 430 različitih vrsta roba i usluga, od čega oko 5.000 kompleta borbenih odora, više od 15.000 pari obuće, preko 1.600 kapa i šešira, više od 104.000 komada vojničkog rublja te više od tisuću kaciga.
Ugovor o nabavi borbenih odora potpisan je sa zajednicom proizvođača koju čine tvrtke Hemco, Kroko, Čateks, Odjeća, Šešir, Uriho, Varteks PRO, Konfeks, Krojostil i Štefičar.
Od održavanja aviona do nabave plaketa
Ugovor o nabavi obuće za potrebe pripadnika Oružanih snaga potpisan je sa zajednicom proizvođača obuće čiji je nositelj tvrtka Borovo, a obuhvaća i tvrtke Jelen Professional te Inkop Odjeća.
Ugovor o nabavi pričuvnih dijelova za MRAP vozila, otpornog na eksplozije, potpisan je s tvrtkama Safir, Tahograf, Teknoxgroup i Motomariner, dok je ugovor o nabavi tegljača za prijevoz teške vojne opreme sklopljen s tvrtkom Upgrade.
Potpisani su i ugovori za službene odore, usluge prijevoza, prehrane i pranja, dopunskog zdravstvenog osiguranja, zaštitne opreme, optičkih ciljnika za jurišnu pušku domaće proizvodnje, višenamjenskog logističkog vozila, uluge održavanje i revizije dokumentacije aviona Zlin Z242L, generalne revizije tenka M84, održavanja stacionarnih radarskih sustava HRM i godišnje održavanje mobilnih lansera.
Potpisani su i ugovori za adaptaciju amfiteatra u vojarni “Pukovnik Mirko Vukušić” u Zemuniku te za nabavu plaketa, znački i medalja.