Kako bi izgledao nuklearni rat NATO-a i Rusije: Sedam godina mraka, nuklearna zima…

Nuklearni rat između NATO-a i Rusije mogao bi gurnuti svijet u nuklearnu zimu, potvrdila je simulacija.

Istraživači sa Sveučilišta Rutgers, Sveučilišta Colorado Boulder i Nacionalnog centra za istraživanje atmosfere koristili su novi klimatski model kako bi simulirali što bi se dogodilo sa Zemljinom atmosferom u slučaju sveopćeg nuklearnog rata između dviju zemalja i usporedili ga na simulaciju NASA Goddard Instituta za svemirske studije provedenu 2007. Nova studija je potvrdila nalaze da bi nuklearni rat imao katastrofalne posljedice za planet, gurnuvši Zemlju u 10-godišnju nuklearnu zimu.

Najnovija studija, objavljena u  Journal of Geophysical Research: Atmospheres  pokazala je da bi nuklearne detonacije ubacile oko 147 milijuna tona (150 milijardi kilograma) čađe u atmosferu.

To bi se potom proširilo po stratosferi, gurnuvši Zemlju u tamu i nuklearnu zimu u roku od nekoliko tjedana nakon što su bombe bačene. Prema modelu, čađa se ne bi vidljivo očistila oko sedam godina.

“U prvoj godini nakon injekcije, globalne temperature padaju za više od 7°C”, napisali su autori u svom radu. Tada bi, u trajnoj tami, na Zemlji došlo do pada globalne temperature za oko 9°C (16,2°F). Vremenski događaji postali bi promjenjiviji, s promjenama u ciklusu El Niño .

Padaline bi se smanjile za oko 30 posto na globalnoj razini u mjesecima nakon napada, što bi vjerojatno uzrokovalo velike probleme u proizvodnji hrane.

“Modeli se slažu da bi nuklearna zima uslijedila nakon nuklearnog rata velikih razmjera između Sjedinjenih Država i Rusije”, napisali su autori u svom radu , slažući se s ranijim studijama da bi “nuklearni napad punog razmjera bio samoubilački za zemlju koja odluči izvesti takav napad.”

“Korištenje nuklearnog oružja na ovaj način od strane Sjedinjenih Država i Rusije imalo bi katastrofalne posljedice na globalnoj razini. Da bi se u potpunosti uklonila mogućnost ekološke katastrofe kao posljedica nuklearnog rata punog razmjera, donositelji odluka moraju imati potpuno razumijevanje ozbiljne klimatske posljedice nuklearnog rata i postupite u skladu s tim”, rekli su autori, iako se u radu ne razmatra koliko bi takav događaj mogao preživjeti čovječanstvo.

Trenutno imamo oko 15.000 nuklearki pohranjenih diljem svijeta. Nedavne studije su otkrile da bi samo 100-tinjak bojevih glava moglo gurnuti svijet u nuklearnu zimu , koja bi mogla odnijeti i do milijardu života.

“U konačnici, potrebno je smanjenje nuklearnih arsenala i konačno razoružanje svih nuklearno sposobnih strana”, zaključuju autori.