ISKRCAVANJE NA NORMANDIJU Prije 78 godina počela je najveća invazija u povijesti ratovanja

Najveći zračno-pomorski desant u povijesti i najmasovnija zajednička akcija SAD-a i Velike Britanije protiv nacističke Njemačke, iskrcavanje u Normandiji poznatiji kao ‘Dan-D” dogodio se na današnji dan 6. lipnja 1944 prije točno 78 godina na normandijskom poluotoku Cotentin. U prvom naletu na obale Normandije bez obzira na loše vremenske uvijete krenulo je oko 176 tisuća savezničkih vojnika, 20 tisuća vozila, 7 tisuća plovila, 5 tisuća tenkova i 12 tisuća aviona, pri čemu su se postrojbe SAD (Collins i 4.divizija) iskrcale na plažu Utah, Omaha (Gerow i 1.Divizija), a Britanske i Kanadske postrojbe na plažu Gold (Bucknallova 50.divizija) i plaže Juno i Sword (Crockerova 3. kanadska i 3. britanska divizija).

Prije samog iskrcavanja na plaže pomorskim desantom, neophodno je bilo osigurati unutrašnjost padobranskim desantom. Mostobran na plaži Utah nije se mogao brzo proširiti bez zauzimanja cesta, prelaza preko rijeke Merdret, prometnog čvorišta St. Mere-Eglise i izlaze s plaže Utah koje su tijekom dva dan zauzele američka 82. i 101. zračno-desantna divizija. U britanskom sektoru, 6. zračno-desantna divizija se pomoću jedrilica spustila u mjesto Benouvillea i zauzimanjem dva mosta osigurala istočno krilo britanske vojske. Bez obzira na nadmoć združenih snaga SAD-a i Velike Britanije u ljudstvu, tenkovima, avionima, borbe su trajale dva i pol mjeseca prije nego su prve postrojbe probile liniju, a u borbama je poginulo i nestalo oko 49 tisuća vojnika, a od toga američkih vojnika na plažama Utah i Omaha 3.686.

U sklopu postrojbi američke vojske, avijacije i mornarice koje su sudjelovale u invazija na Normandiji (Dan-D) bili su američki vojnici hrvatskog porijekla čija identifikacija je započela prije dvije godine na osnovu dostupne dokumentacije i zapisa American Battle Monuments Commission (ABMC), objavljenih knjiga i određene dokumentacije koju posjeduje Hrvatska bratska zajednica iz Amerike.

Osim predstavnika HVIDR-e NZI-NZZ koji su pregledali 30 tisuća popisa pokopanih na tri groblja iz Drugog svjetskog rata na području Francuske i dodatnim istraživanjima u sklopu američkih institucija pronađeno je 79 američkih vojnika hrvatskog porijekla tamo pokopanih pa su ovu inicijativu podržala i Veleposlanstva RH u SAD i Francuskoj kao i Ministarstvo hrvatskih branitelja.

Ovogodišnjoj proslavi Dana-D osim predstavnika HVIDR-e NZI-NZZ predvođenih umirovljenim pukovnikom Valentinom Rajkovićem, nazočili su i vojna izaslanica RH u Parizu, Sandra Jonjić kao i predstavnici Veleposlanstva RH u Francuskoj. Nakon što su tijekom dana obišli američko groblje Normandy American Cemetery i postavili hrvatske zastavice na grobove poginulih američkih vojnika hrvatskog porijekla, sukladno službenom protokolu zajedno s ostalim uzvanicima nazočili su centralnom obilježavanju proslave Dana-D na plaži Juno, defileu vojnih oldtimera i padobranskim skokovima iz preuređenih aviona ”Dakota”, inače iz Drugog svjetskog rata. Nakon toga su se uputili prema američkom groblju Lorraine American Cemetery and memorial i Epinal American Cemetery kako bi tijekom sutrašnjeg dana postavili hrvatske zastavice na grobove američki vojnika hrvatskog porijekla. Uzimajući u obzir da su svi do sad pronađeni poginuli i nestali američki vojnici hrvatskog porijekla ostavili neizbrisiv trag u bitci za Normandiju, treba vjerovati da će se uz pomoć državnih institucija do proslave 80. godišnjice iskrcavanja na Normandiju, pronaći ostali pokopani i nestali američki vojnici hrvatskog porijekla kako bi se nakon toga moglo pristupiti i identifikaciji istih na ostalim američkim grobljima iz Drugog svjetskog rata, jer po trenutnom saznanju i evidenciji koju je vodila Hrvatska bratska zajednica iz SAD-a za vrijeme Drugog svjetskog rata u postrojbama američke vojske je sudjelovalo oko 15 tisuća američkih vojnika hrvatskog porijekla.

Umirovljeni pukovnik HV-a Valentino Rajković pojasnio nam je detalje 78. obljetnice Dana D:

„Iako je bilo naporno, u dva dana prije samog obilježavanja Dan-D, uspjeli smo obići sva tri američka groblja u Francuskoj i postaviti hrvatske zastavice na sve pronađene grobove poginulih i nestalih američkih vojnika hrvatskog porijekla. Posebno smo bili ponosni na sva sudjelovanje na službenim događanjima u povijesnim odorama iz Drugog svjetskog rata zajedno sa veteranima iz ostalih zemalja, poglavito jer su naše povijesne odore američke vojske na rukavu osim američke zastave imale i hrvatsku. Nakon pojašnjenja sudionicima događanja da je to vezano uz spomen na sve poginule i nestale američke vojnike hrvatskog porijekla i samoga general-bojnika Normana Cotu “ludo hrabrog“ američkog časnika hrvatskih korijena koji je jedan od najzaslužniji za savezničkih uspjeh u proboju njemačkih linija na plaži Omaha, zamoljeni smo za fotografiranje, kao i naše mailove u svrhu razmjene dokumentacije i fotografija koje posjeduju vezano uz plažu Omaha. Nakon što smo se prisjetili svih događaja, broja poginulih i nestalih vojnika, možda i zadnjih put saslušali priče preživjelih veterana koji su sudjelovali u iskrcavanju na Normandiji jednostavno nismo mogli nego sve što smo vidjeli i čuli poistovjetili s izjavom generala Douglasa MacArthura: “Tko god je rekao da je olovka moćnija od mača, očigledno nikad nije naišao na automatsko oružje.
Ovom prigodom želimo se zahvaliti glavnom sponzoru HEP-u koji je još prije dvije godine prepoznao značaj ovog povijesnog događaja kada su u pitanju istraživanja hrvatske vojne povijesti, odavanja počasti i pijeteta poginulim i nestalim hrvatskim vojnicima u Drugom svjetskom ratu“, kazao je umirovljeni pukovnik HV-a Valentino Rajković.