Sisačko Gradsko vijeće jednoglasno je u srijedu usvojilo zaključak protiv izdavanja dozvole za gospodarenje otpadom i građevinske dozvole tvrtki Rijekatank koja je u Novom Pračnom kraj Siska namjeravala graditi pogon za obradu i zbrinjavanje oko 30.000 opasnog i oko 10.000 tona neopasnog otpada godišnje.
Od Ministarstva zaštite okoliša i energetike će zatražiti poštivanje volje građana, koji su se već u nekoliko navrata suprotstavili projektu, a svoje su mišljenje izrazili i peticijom s 2600 potpisa. O studiji utjecaja na okoliš održana je javna rasprava.
Rijekatank je u sisačkoj južnoj industrijskoj zoni kupio dvije parcele površine 17.000 četvornih metara od grada na čijem čelu je gradonačelnica Kristina Ikić -Baniček (SDP) . Ona danas nije sudjelovala u raspravi o zabrani dovođenja Rijekatanka u Sisak.
Iako su vijećnici oporbe predloženi HDZ-om podržali predloženi zaključak, istakli su sumnje u mogućnost njegove realizacije, pogotovo zadnjih njegovih dijelova koji se tiču nabave mjerne postaje i imenovanja neovisnog kontrolnog tijela. Zbog toga su, nakon glasanja, održali i tiskovnu konferenciju.
“Skladištenje i obrada opasnog otpada na području Južne industrijske zone Novo Pračno važna je tema za budućnost svih stanovnika Siska, a osobito stanovnika okolnih naselja Novog Pračna, Capraga, Naselja, Galdova, Topolovca te podržavamo nastojanje Siščana okupljenih u Građansku inicijativu u borbi za osiguranje kvalitetnih uvjeta za život.
Gradonačelnica Siska Kristina Ikić Baniček vjerojatno je po ustaljenoj praksi osobno zvala, slala mailove ili vukla za rukav svog SDP-ovog kolegu, gradonačelnika Rijeke da mu ponudi Sisak kao destinaciju za tvrtku koju građani Rijeke zbog smrada i straha od zagađenja tjeraju iz njihovog grada. Ovog puta bez medija i s figom u džepu prema Siščanima za razliku od 2015. kada je „Kristina za Sisak“ pozirala pred medijima potpisujući ugovore o pravu građenja s tvrtkama Scateo, Mittelenergy, EPI Consulting i tvrtkom DIV za koje je obećala da će uložiti 95 milijuna eura i zaposliti 430 radnika, a niti jednu kunu do sada nisu uložili.” – rekao je Darko Žak (HDZ).
“Zbog poznavanja rada gradonačelnice Kristine Ikić Baniček, izgovorenih neistina, od javnosti skrivenog dolaska tvrtke koja obrađuje opasan otpad te nevjerodostojnosti MOST-ovih vijećnika koji se u javnosti predstavljaju da podržavaju Maticu hrvatsku u sprječavanju nakane gradonačelnice Kristine Ikić Baniček da ih izbaci iz prostora koji Matica koristi duže od 15 godina a onda MOST-ova predsjednica Gradskog vijeća ne dopusti da se zakonita točka vezana uz Maticu hrvatsku uvrsti na dnevni red sjednice Gradskog vijeća, izražavamo sumnju da je prihvaćanje Zaključka vezanog uz opasni otpad politički igrokaz za javnost u režiji MOST-a i SDP-a pod vodstvom gradonačelnice Kristine Ikić Baniček.” – rekli su predstavnici oporbe dodavši kako imaju strahovanja da su MOST-ovi vijećnici i gradonačelnica Kristina Ikić Baniček dogovorili da se predloži neprovediv Zaključak vezan uz opasni otpad koji je na rubu zakonitosti s ciljem da lažno prikažu brigu za interes građana a onda se opravdaju da se Zaključak ne može provesti.”
Iz sadržaja Zaključka proizlazi da gradonačelnica mora osnovati kontrolno tijelo za mjerenje kakvoće zraka, vode i tla u roku od 15 dana od dana donošenja Zaključka. Zatim da kontrolno tijelo mora svaki mjesec podnositi izvješće nadležnom upravnom odijelu Grada Siska a nadležni upravni odjel bi sukladno Zaključku trebao postaviti mjerne uređaje na području Grada Siska kako bi se na dnevnoj bazi mogla očitavati kakvoća zraka, vode i tla.
“Da bi kontrolno tijelo moglo podnositi izvješća o kakvoći zraka, vode i tla, mjerni uređaji moraju biti postavljeni. Da bi se mjerni uređaji postavili potrebno ih je kupiti. S obzirom da u Proračunu za 2019. nisu predviđena sredstva za kupnju mjernih uređaja, mora se ići u rebalans Proračuna, te se mora provesti postupak javne nabave. Zakonski je nemoguće da se postupak pripreme i donošenja rebalansa, postupak provedbe javne nabave, postavljanje kupljenih uređaja provede do 31. 6. 2019. do kada bi najkasnije kontrolno tijelo trebalo predati izvješće o kvaliteti zraka, vode i tla u Sisku, što proizlazi iz sadržaja Zaključka.
Nismo dobili odgovor na pitanja zašto predlagatelj Predrag Sekulić (MOST) traži od gradonačelnice da formira kontrolno tijelo kad takvo kontrolno tijelo može osnovati Gradsko vijeće u skladu s člankom 15. Poslovnika Gradskog vijeća, kojem je načelu Ivana Krčelić (MOST) a koje bi tada bilo odgovorno Gradskom vijeću a ne gradonačelnici, zatim koliko bi bilo članova tog kontrolnog tijela, koji su to stručnjaci, znanstvenici, koji je trošak njihovog rada, gdje bi bili ti uređaji, koliko bi postavili mjernih uređaja, kako bi mjerili zagađenje voda, kojih voda, itd.” – napominje oporba ponovivši da su podržali prijedlog Zaključka jer se protive obradi opasnog otpada na području Novog Pračna iako smatraju da je Zaključak nedovoljno jasan i neprovediv u predviđenim rokovima pa im to “smrdi na MOST-ov populizam i dogovor s gradonačelnicom Kristinom Ikić Baniček.”