Domovinski pokret u Kumrovcu prekrio spomenik Titu

Screenshot/Domovinski pokret

Članovi Domovinskog pokreta u četvrtak su u Kumrovcu uz taktove domoljubnih budnica simbolično ceradom prekrili spomenik Josipa Broza Tita, nazvavši ga komunističkim diktatorom te su položili vijence i zapalili svijeće u spomen na “sve žrtve jugoslavenskog totalitarnog režima”.

“Cilj performansa pred rodnom kućom ‘zloglasnog Broza’, jednog od deset najvećih svjetskih zločinaca je očuvati od zaborava tisuće i tisuće nedužno ubijenih Hrvatica i Hrvata – žrtava poraća i desetljetne komunističke diktature, koje itekako imaju pravo na sućut, počast i priznanje njihove beskrajne patnje”, priopćio je u petak Domovinski pokret.

Naveli su kako svibanjske žrtve Titovih partizana, kojima je režim “napunio stotine jama nakon završetka Drugog svjetskog rata, vape do neba” te da brojni ljudi još uvijek leže u masovnim grobnicama na području Slovenije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine.

To je strašno svjedočanstvo najgore vrste zločina jednog protuhrvatskog režima i sustavnog masovnog pogubljenja – naročito mladih ljudi, o kojima se dugo nije smjelo ni pisnuti, a danas se ne govori ni približno dovoljno”, poručili su.

DP ističe da za te zločine nitko nije “adekvatno” odgovarao, čak ni 30 godina nakon pada komunizma i sloma Titove Jugoslavije.

Iz DP-a su također istaknuli da je Tito stajao iza svih zločina koje je činio jugoslavenski komunistički režim budući je 40 godina, uključujući cijeli Drugi svjetski rat i 1980. bio čelna osoba, vrhovni vojni zapovjednik i predsjednik države.

Zastupnik u zagrebačkoj Gradskoj skupštini Igor Peternel, nakon što je Tito prekriven, pozvao je građane diljem Hrvatske da istom simboličnom gestom prekriju spomenike koji podsjećaju na komunistički režim.

‘Dodao je da su došli ukazati na “potpuno neprihvatljivo negiranje komunističkih zločina od strane mainstreama u Hrvatskoj”. Smatra da je Hrvatska možda još jedina postkomunistička zemlja koja se nije suočila s komunističkim zločinima i prošlošću; koja nema trgove žrtava komunizma i koja se i dalje pravi da se to nije dogodilo.

“Ovdje smo da bismo ukazali na to da je vrijeme da se počnu provoditi odluke, rezolucije i preporuke Vijeća Europe, Europskog parlamenta i svih institucija koje su apelirale da se postkomunistička društva suoče s komunističkim zločinima”, poručio je. Naveo jeda se u Hrvatskoj organiziraju proslave protiv kojih su ustali na simboličan način.