Tijekom blagdana ljudi dobiju i tri kile, a za skidanje jedne potrebna su dva tjedna. Među najvećim kalorijskim bombama su francuska salata, odojak, pašticada s njokima te patka.
Dnevne potrebe odraslog čovjeka su oko 2.000 kalorija na dan. No tijekom blagdana pojedinci će unijeti i više od 7.000 kalorija. Tijelo će taj višak spremiti u obliku masnih naslaga. Pogrešno se misli kako su sve te kalorije samo u hrani, ističe dr. sc. Jasenka Gajdoš Kljusurić, profesorica sa zagrebačkog Prehrambeno-biotehnološkog fakulteta te navodi kako pića također sadrže brojne kalorije, samo što ih ne doživljavamo na isti način kao hranu pa stoga zanemarujemo njihovu kalorijsku vrijednost, prenosi N1.
“Ako smo za ručak pojeli pečenicu i dvije velike žlice francuske salate, pivo od 0,5 litre te aperitiv od 0,3 dcl, unijeli ste 880 kalorija. Uz pola porcije purice s mlincima, komad makovnjače i tri domaća kolača, to je 2.100 kalorija, a nakon toga ste popili 2 dcl vina te pojeli komad makovnjače i pet krancla, dobili ste još 986 kalorija. Ponovite sve to za večeru, i unos kalorija je znatno iznad naših potreba te je porast tjelesna mase siguran”, nastavila je ona.
Kalorije u omiljenim delicijama po jednom serviranju:
1. Sarma s pireom – 302,1 kcal. Kalorijsku vrijednost možete smanjiti zamjenom miješanog mesa purećim ili pilećim, ili dio krumpira zamijenite pireom od cvjetače. Postoje i vegetarijanske sarme sa seitanom.
2. Odojak s francuskom salatom – 846 kcal. Kalorijsku vrijednost možete smanjiti zamjenom vrhnja ili majoneze u salati jogurtom i light varijantama tih dodataka.
3. Pečena janjetina i povrće s krumpirom – 236 kcal. Ako izbacite krumpir i dodate više povrća ili krumpir zamijenite celerom, dobit ćete manju kalorijsku vrijednost.
4. Pašticada s njokima – 665,3 kcal. Umjesto njoka možete koristiti kuhano povrće kako biste smanjili kalorijsku vrijednost.
5. Bakalar – 336,5 kcal. Bakar sam po sebi nije kalorična namirnica i u 100 grama sadrži 100 kalorija, no vrijednost povećava ulje koje se koristi prilikom pripreme. Za laganiju verziju stoga smanjite količinu ulja.
6. Pečena purica s mlincima – 394,6 kcal. Pureće meso nije osobito kalorično pa tako u 100 grama pečenih prsa sadrži 147 kalorija. No tajna sočnih i ukusnih mlinaca je u masnoći u koju se uvaljaju nakon pečenja mesa, a to je i razlog visoke kalorijske vrijednosti ovog jela. Pokušajte smanjiti masnoću.
7. Pohani šaran i pire krumpir – 626,2 kcal. Pohane namirnice tijekom pripreme upiju mnogo ulja, pa tako i šaran koji u 100 grama ima 127 kalorija pohanjem dobiva veću kalorijsku vrijednost.
8. Pečena patka s krpicama i zeljem – 798,3 kcal. I kod ovog jela su problem dodane masnoće kod pripreme jela, pa se na visokih 417 kalorija pečenog pačjeg mesa nadovezuju jednako kalorijski visoki prilozi. Umjesto toga možete kombinirati povrće kao prilog.
9. Pečeno pile s krumpirom i žlicom francuske salate – 454.5 kcal. Niskokalorična piletina u ovom jelu ima višu vrijednost zbog masnoća te visokokaloričnih priloga. Broj kalorija možete smanjiti ako francusku salatu pripremate u light varijanti, a meso pečete s manje masnoća, pišu 24sata.
10. Pečena teletina s krumpirom – 448 kcal. Ovisno o dijelu teletine, možete birati manje masno meso kako biste smanjili kalorijsku vrijednost, a umjesto pečenog krumpira kao prilog servirati kuhano povrće.
Kalorije u omiljenim pićima:
Rakija – 55.5 kcal u serviranju od 0,03 litre.
Pivo – 225 kcal u serviranju od pola litre.
Vino – 136 kcal u serviranju od dva decilitra.
Kuhano vino – 214 kcal u dva decilitra.
Gazirani sok – 132 kcal u dva decilitra.
Šampanjac – 105 kcal u 2,5 decilitra.
Kalorijska vrijednost deserta po komadu:
Makovnjača – 206,1 kcal
Mađarica – 141,2 kcal
Orahnjača – 214,8 kcal
Krancli – 97,8 kcal
Domaći kolači – 142,1 kcal
Čupavci – 157,1 kcal
Fritula bez dodataka – 27,5 kcal
Kako si pomoći?
“Valja u svakodnevicu uključiti tjelesnu aktivnost jer se na taj način povećava energetska potreba koja je suprotstavljena povećanom unosu. Igrajte se, šećite, smijte se jer su istraživanja pokazala kako se troši 1,3 kcal po minuti smijeha. Između obroka pojedite voće ili povrće koje će biti bogato vlaknima i tako stvoriti osjećaj sitosti”, savjetuje prof. Gajdoš Kljusurić navodeći kako je blagdanska hrana siromašna vlaknima kojih bi na dan trebali unijeti najmanje 30 grama.
“Tijekom blagdana ne preskačite doručak jer će to pojačati želju za hranom pa će sljedeći unos hrane u energiji biti veći nego što je kalorijska vrijednost doručka. Pijte vodu jer će se blaga dehidracija (žeđ) očitovati kao lažni osjećaj gladi, a konzumiranje vode između unosa kaloričnih obroka i/ili alkoholnih pića može smanjiti količinu njihovog konzumiranja”, dodala je ona.
Savjetuje i da u pripremi jela koristite zamjene koje će smanjiti kalorijsku vrijednost hrane, pa se tako u francusku salatu umjesto vrhnja dijelom može dodati jogurt, umjesto krumpir pirea može se napraviti pire od cvjetače, umjesto pomfrita u pećnici ispeći pomfrit od batata ili celera.
Kako definirati tzv. prave vrijednosti serviranja bez vage?
Nutricionisti ističu kako za pojedine namirnice ne trebate vagu da biste pripremili odgovarajuću količinu hrane, već vam je za to dovoljna ruka.
Veličina dlana – serviranje komada mesa, ribe, jaja (odreska od graha i sl.)
Veličina stisnute šake – serviranje priloga na bazi povrća
Koliko stane u šaku – serviranje priloga kao što je tijesto, krumpir
Veličina palca – serviranje dodataka (npr. vrhnje, majoneza, kečap, senf i sl.)
Koliko vremena treba za skidanje nakupljenog viška kilograma?
Ako ćete poslije blagdana odlučiti smršavjeti, ne zaboravite kako se za gubitak jednog kilograma tjelesne masti mora smanjiti unos energije hranom za oko 7000 kcal, te ako su naše dnevne potrebe 2000 kcal. Ako dakle, svakog dana smanjimo unos za 500 kcal, trebati će nam 7 dana za gubitak pola kilograma mase masti, tj. 14 dana za gubitak jednog kilograma, zaključila je prof. Gajdoš Kljusurić.
Nacionalno/N1.