SAD razmatra slanje “dronova kamikaza” u Ukrajinu

Bidenova administracija vaga hoće li poslati dronove ‘Switchblade’ napunjene eksplozivom u Ukrajinu, izvijestio je NBC News u srijedu. Zrakoplovi, koji mogu lutati iznad bojnog polja prije nego što se krenu prema neprijatelju, samo su jedan sustav oružja za koji je Kijev zatražio od SAD-a.

Dronovi, koje je proizveo obrambeni izvođač iz Virginije AeroVironment, dolaze u dvije varijante: jedan koji cilja na osoblje i drugi koji cilja vozila. Opremljene kamerama, sustavima za navođenje i eksplozivima, robotske bombe mogu letjeti do 50 milja kako bi pogodile metu ili mogu kružiti iznad bojišta prije nego što zarone bombardiraju neprijatelja ispod.

Ove “kamikaze” bespilotne letjelice znatno su jeftinije od većih i sofisticiranijih vozila, a imaju nižu cijenu od drugog streljiva za jednokratnu upotrebu koje je SAD isporučio Ukrajini posljednjih tjedana. Jedan sustav za lansiranje i projektil Javelin koštaju 178.000 dolara, prema proračunu Pentagona za 2021., dok protupješačka dron Switchblade košta 6.000 dolara, izvijestio je NBC .

Nejasno je koliko ovih bespilotnih letjelica SAD ima u svojim zalihama, koliko brzo bi mogle biti poslane u Ukrajinu i koliko bi obuke ukrajinskim vojnicima bilo potrebno za ispravno upravljanje njima. Do sada je, izvijestio je NBC, Velika Britanija jedina strana zemlja ovlaštena za kupnju robota ubojica.

Kongresni republikanci u međuvremenu su u utorak napisali pismo Bidenu i drugim dužnosnicima administracije, pozivajući ih da Kijevu pošalju gotovinu dodijeljenu za vojnu pomoć “bez odgode” i da uključe oružje s “popisa želja” koji je podnio Zelenski.

Među oružjem navedenim na popisu su “naoružani dronovi, protubrodske rakete, ‘gotova’ elektronička oprema za ometanje i rakete zemlja-zrak koje mogu pogoditi zrakoplove na većim visinama”, izvijestio je NBC, pozivajući se na neimenovane izvore u Washington. Republikanci su također pozvali upravu da pošalje ratne zrakoplove iz sovjetskog doba koje je SAD nedavno dostavila Poljska, iako bi isporuku tih zrakoplova u Ukrajinu Rusija mogla smatrati ratnim činom, a Biden je do sada odbijao.

Očekuje se da će predsjednik Joe Biden razgovarati o novom paketu vojne pomoći Ukrajini u srijedu, nakon obraćanja u Kongresu ukrajinskog predsjednika Volodymyra Zelenskog. Tijekom svog obraćanja, Zelensky je ponovno pozvao SAD da poveća sankcije Moskvi i uvedu, kako je rekao, “humanitarnu zonu zabranjenog leta” nad Ukrajinom, moleći američke zakonodavce: “je li ovo previše za tražiti?” Kao alternativu, tražio je sustav protuzračne obrane S-300 ili borbene zrakoplove.

Iako bi nametanje ove zone suprotstavilo ruskoj zračnoj nadmoći nad zemljom, postoji bojazan da bi to dovelo i NATO trupe u izravan sukob s Rusijom, te bi, prema riječima Bidena, dovelo do “trećeg svjetskog rata”.

Moskva je napala svog susjeda krajem veljače, nakon sedmogodišnjeg sukoba zbog neuspjeha Ukrajine u provedbi uvjeta sporazuma iz Minska i konačnog priznanja republika Donbasa u Donjecku i Lugansku od strane Rusije. Protokoli uz njemačko i francusko posredovanje osmišljeni su kako bi se regulirao status tih regija unutar ukrajinske države.

Rusija je sada zahtijevala da se Ukrajina službeno proglasi neutralnom zemljom koja se nikada neće pridružiti vojnom bloku NATO-a predvođenom SAD-om. Kijev inzistira da je ruska ofenziva bila potpuno ničim izazvana i zanijekao je tvrdnje da je planirao ponovno zauzeti dvije republike silom.