U Petrinji je danas je predstavljen regionalni ured, čime su i predstavljene aktivnosti koje će se provoditi u nadolazećem periodu.
Jedan od ciljeva regionalnog ureda u Petrinji je revitalizacija područja pogođenog potresom te suradnja s lokalnom samoupravom kako bi se ubrzo oporavak. Ovim otvorenjem novog regionalnog ureda žele osnažiti svoje djelovanje na području SMŽ. Za sada Petrinja nema prostora, ali ono što oni žele je stvoriti ured što prije kako bi projekt “centar novog života” na sajmištu zaživio u potpunosti kao i općenito gospodarstvo na području SMŽ.
Uskoro će biti dostupna službena stranica od UGP-a pod nazivom “Centar novog života”. Prioritet je naravno obnova, ali području kako nikako ne treba zaboraviti na gospodarstvo, a otvorit će se 150 novih radnih mjesta.
Iz Udruge Glas poduzetnika poručili su kako je ta udruga trenutno najbolja inovacija koja im se dogodila tijekom koronakrize ističući kako je to jedna od rijetkih udruga koja se zaista bori za interese poduzetnika. Kako su naveli, uspjeli su organizirati prvi prosvjed poduzetnika na kojem ih je bilo čak nekoliko stotina.
Danko Bačelić, volonter UGP-a u Sisačko-moslavačkoj županiji, kazao je kako je glavni zadatak od početka bio okupiti sve zainteresirane koji su voljni pružiti pomoć u obnovi potresom pogođenom području, točnije krajevima na kojima obitavaju.
Tim putem dodao je kako su prve koordinacije koje su poduzeli bile orijentirane na pomoć, prvobitno, stanovništvu i zbrinjavanju lokalnog stanovništva, a potom je na red došlo sve ostalo. Također je dodao kako je do sada prikupljeno četiri milijuna kuna kojima planiraju kupiti potrebne kontejnere. Objasnio je kako nastoje usmjeriti novac u one djelatnosti i projekte koji su u ovom trenutku, iz niza razloga, ugrožene.
Bačelić je naveo i kako će Petrinji omogućiti nove sadržaje i ono što je do sada nedostajalo, pod što se podrazumijeva i novi trgovački centar koji je, u ovakvom planiranom ruhu, do sada nedostajao gradu. Iako je trgovački centar u fazi realizacije, a posebice zahvaljujući sinergiji s Gradom, ističe kako je realizacija ipak prespora.
Danijel Dvorneković, načelnik Stožera civilne zaštite Grada Petrinje, objasnio je kako je trenutno primarno obnoviti zgrade i prostore u kojima građani mogu sigurno živjeti te je dodao kako ne smijemo zaboraviti na gospodarsko i poduzetništvo koje je također ozbiljno pogođeno. Dodao je kako je prioritet obnoviti svakom poduzetniku ono što je izgubio u katastrofalnom potresu. Upravo u cilju toga udruga Glas poduzetnika u suradnji s Gradom Petrinjom pokrenuo je revitalizaciju s ciljem brzog oporavka, a sam projekt vrijednosti je pet milijuna kuna te je u fazi provedbe.
-Radi se o 161 poslovnoj jedinici koja će spasiti gospodarstvo, kazao je Dvorneković.
Mislav Bašić, koordinator Odbora za arhitekturu i graditeljstvo, rekao je kako je obnova trebala ići iz tri smjera: hitno zbrinjavanje lokalnog stanovništva, trajno zbrinjavanje poduzetnika, a treći dio odnosio se na trajno zbrinjavanje stanovništva.
Također je naveo kako se trenutačno grade dvije protupotresne stambene kuće u Petrinji i jedna koja je još u planu u Sisku, a objasnio je kako je projekt UGP prepoznat i od strane drugih donatora zbog čega će vrlo vjerojatno zaživjeti na duge staze.
Tanja Mosler, voditeljica regionalnog ureda u Petrinji, zahvalila je svima koji su se uključili u projekt i dugoročnom doprinosu boljitku u budućnosti. Kazala je kako čak i šest mjeseci nakon potresa, unatoč ulaganjima, ali očito nedovoljnim, osjećaju značajne posljedice no kako su podzetnici tog područja ‘lokomotiva’ koja nas sve gura prema naprijed.
Na posljetku, obratio se i Stevo Komljenović u ulozi zamjenika voditeljice regionalnog ureda u Petrinji koji je kazao kako je zadovoljan i zahvalan na brzom uključenju i ukazanom interesu dogradonačelnice, no kako radovi trenutno već mjesecima stoje.
Također je ukazao na zadovoljstvo uključenjem Vlade te poručio kako se nada da će se planovi provedbe uskoro pretvoriti u realizaciju, prenosi Radio Banovina.