Hrvatska kućanstva moći će kupovati struju od opskrbljivača iz bilo koje članice Europske unije, a drugi stanovnici Unije moći će ugovarati s HEP-om opskrbu električnom energijom.
Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja pripremilo je novi Zakon o tržištu električne energije koji kaže da je sloboda kupovanja struje iz bilo kojeg dijela Unije dio slobode koje su građanima EU zajamčene Ugovorom o funkcioniranju Unije. Tako su slobodno kretanje robe, sloboda poslovnog nastana i sloboda pružanja usluga ostvarivi jedino na potpuno otvorenom tržištu električne energije koje svim krajnjim kupcima omogućuje slobodan izbor opskrbljivača strujom i svim opskrbljivačima električne energije slobodnu isporuku električne energije krajnjim kupcima.
Stoga je, objašnjavaju predlagači zakona, radi poticanja tržišnog natjecanja i osiguranja opskrbe električnom energijom po najkonkurentnijoj cijeni, potrebno omogućiti prekogranični pristup novim opskrbljivačima električnom energijom iz različitih izvora energije te novim pružateljima usluga proizvodnje, skladištenja energije i upravljanja potrošnjom. Tržišnim pravilima tako se omogućuje ulazak i izlazak proizvođača i opskrbljivača električnom energijom na temelju ocjene ekonomske i financijske održivosti njihova poslovanja. No i dalje će postojati obveza pružanja javne usluge koja će i dalje biti na raspolaganju potrošačima.
Novi zakon propisuje da računi za električnu energiju osim podataka o potrošnji i troškovima, trebaju sadržavati i druge informacije koje krajnjim kupcima mogu pomoći da usporede svoj trenutačni ugovor s drugim ponudama. To znači redovitu dostavu točnih informacija o obračunu koje se temelje na stvarnoj potrošnji električne energije, uz pomoć pametnih brojila, što kupcima pomaže da kontroliraju svoju potrošnju električne energije i troškove.
Novim zakonom regulira se da krajnji kupac mora imati jasne uvjete ugovora s opskrbljivačem te mu se u idućem petogodišnjem razdoblju omogućava promjena opskrbljivača unutar 24 sata. Uz to, opskrbljivači moraju pripremiti besplatan alat kojim će biti dostupna usporedba cijena usluga na tržištu kako bi krajnji kupci mogli izabrati za njih najpovoljniju mogućnost.
U zakonu se navodi i da svi krajnji kupci mogu slobodno kupovati električnu energiju od opskrbljivača po vlastitom izboru te mogu istodobno imati više od jednog ugovora o opskrbi krajnjeg kupca pod uvjetom da postoje potrebna obračunska mjerna mjesta.
No, stručnjak za kupoprodaju električne energije Nenad Kurtović upozorava da bez pametnih brojila nije moguće realizirati ono što se navodi u novom zakonu. Objašnjava i da će krajnji kupac moći s jednim opskrbljivačem sklopiti ugovor za više mjernih mjesta, pa ako ima primjerice stan i vikendicu, moći će imati jedan ugovor i dva obračunska mjerna mjesta.
“Ovo se sve odnosi na opskrbu, a to je oko 40 posto iznosa računa za struju. Ovo jest otvaranje tržišta i nije sporno da je to dobro. Nama kao kupcima je bitno da onaj javni dio usluge ostaje zaštićen, a to su mrežarine, naknada za obnovljive izvore energije i, uvjetno rečeno, PDV”, kaže Kurtović. Nova regulativa, dodaje, vodi k tome da ćemo moći struju kupovati u Mađarskoj, Sloveniji, Francuskoj…, no pitanje je kad će to biti moguće, piše Večernji list.