Europska agencija za lijekove (EMA) dala je u srijedu zeleno svjetlo za cjepivo Moderna Inc’s COVID-19, drugo odobreno na prostoru Europske unije koja nastoji ubrzati procjepljivanje stanovništva strahujući od širenja novog, zaraznijeg soja koronavirusa.
Kada ga odobri Europska komisija, a što se smatra formalnošću, cjepivo Moderne bit će drugo u arsenalu Europske unije koja je prije tjedan dana počela ubrizgavati cjepivo koje su razvili laboratoriji Pfizer i BioNTech.
“Dobre vijesti za naše napore da Europljanima omogućimo više cjepiva protiv covida-19”, tvitala je predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen.
Good news for our efforts to bring more #COVID19 vaccines to Europeans!
@EMA_News assessed that the @moderna_tx vaccine is safe & effective.Now we are working at full speed to approve it & make it available in the EU.
— Ursula von der Leyen (@vonderleyen) January 6, 2021
“Sada radimo punom parom kako bismo ga odobrili i učinili dostupnim u EU”, dodala je.
Cijepljenje nekih 450 milijuna stanovnika Europske unije moglo bit biti ključno za okončanje pandemije koja je već usmrtila gotovo 1,9 milijuna ljudi u svijetu.
Konačno odobrenje Europske unije očekuje se nešto poslije u srijedu.
EU naručila 160 milijuna doza cjepiva Moderne
Izvršna vlast EU-a naručila je 160 milijuna doza cjepiva iz američke tvrtke Moderne, u ime 27 država članica bloka, što bi bilo dovoljno za cijepljenje 80 milijuna ljudi.
Brza pozitivna odluka mogla bi pomoći da se smanji pritisak nekih čelnika EU-a, čiji građani zavidno gledaju Sjedinjene Države, Britaniju i Izrael gdje su već cijepljeni milijuni ljudi.
Sve su tri države, među ostalim, odobrile Modernino cjepivo.
Trenutno u EU-u dozvoljeno samo Pfizer-BioNTechovo cjepivo
Trenutačno je u EU dopušteno samo Pfizer-BioNTechovo cjepivo, a zbog uskog grla u proizvodnji i isporuci prvi tjedan cijepljenja tekao je sporo, nakon početka cijepljenja 27. prosinca.
Njemačka je dosad cijepila 316.000, a Francuska 5000 ljudi. Nizozemska je tek u srijedu počela cijepiti svoje građane, a premijer Mark Rutte bio je kritiziran u parlamentu zbog kašnjenja. Prva osoba koja je primila cjepivo u Nizozemskoj bila je 39-godišnja medicinska sestra u staračkom domu.
Očekuju učinkovitost i protiv novog soja korone
Nacionalni nizozemski regulator za lijekove CBG, rekao je kako očekuje da će Modernino cjepivo biti učinkovito i protiv nove varijante koronavirusa koja se pojavila u Velikoj Britaniji, ali je iz opreza rekao da se to treba potvrditi dodatnim istraživanjima.
Premda su oba cjepiva vrlo učinkovita – više od 94 posto prema kliničkim ispitivanjima – Moderna ima prednost u odnosu na Pfizer-BioNTech u pogledu skladištenja.
Pfizer-BioNTechovo cjepivo mora se čuvati na minus 70 stupnjeva Celzijevih, a Modernino može preživjeti na normalnoj temperaturi hladnjaka.
Da bi bilo učinkovito, Modernino cjepivo treba se dati u dvjema dozama u razmaku od četiri tjedna, a Pfizer-BioNTechovu cjepivu treba druga doza nakon tri tjedna.
Moderna, sa sjedištem u Cambridgeu u američkoj saveznoj državi Massachusetts, objavila je prije nekoliko tjedana da će u prva tri mjeseca 2021. proizvesti 100 do 125 milijuna doza cjepiva s imenom “mRNA-1273”.
Od toga bi 15 do 25 milijuna trebalo biti dostupno izvan SAD-a. Prve isporuke zemljama EU-a mogle bi početi već u siječnju.
EU je naručila 300 milijuna doza Pfizer-BioNTechova cjepiva.