Europska unija mora iznjedriti strategiju protiv dezinformacija o 5G tehnologiji ili riskira lažne tvrdnje koje bi mogle naštetiti njenom gospodarskom oporavku i digitalnim ciljevima, smatra skupina od 15 zemalja, uključujući Hrvatsku.
Teorija zavjere prema kojoj bi koronavirus mogao biti povezan s novom, petom generacijom bežične tehnologije, dovele su zadnjih nekoliko mjeseci do uništavanja i paljenja odašiljača u deset europskih zemalja te napada na radnike održavanja.
EU s 27 država članica smatra 5G tehnologiju bazom svog gospodarskog oporavka od pandemije covida-19 i razvoja tehnološke autonomije, od autonomnih automobila bez vozača, preko daljinske kirurgije, do automatizirane proizvodnje.
Petnaest zemalja navelo je svoje zabrinutosti i prijedloge u zajedničkom pismu potpredsjednici Europske komisije zaduženoj i za područje digitalne komunikacije Margrethe Vestager, povjereniku za unutarnje tržište Thierryju Bretonu i povjerenici EK za Vrijednost i transparentnost Veri Jourovoj.
“Jasno je … da svjedočimo sve većoj aktivnosti pokreta usmjerenog protiv 5G-a diljem Europske unije”, napisale su potpisnice, pozivajući EU da “zauzme aktivan, dugoročan i sustavni pristup” kako bi se riješile zabrinutosti zbog 5G-a i elektromagnetska polja (EMF).
“Mi kao države članice spremne smo doprinijeti toj inicijativi na razini cijele EU svojim nacionalnim ekspertizama i najboljom praksom za rješavanje problema dezinformacija o 5G-u i EMF-u”, navode potpisnice.
Zemlje traže više znanstvenih istraživanja o rizicima za zdravlje i predlažu kampanju za podizanje svijesti diljem Europe, kao i široku raspravu, uzimajući u obzir strahove i zabrinutost protivnika 5G tehnologije.
Potpisnice pisma su: Austrija, Bugarska, Hrvatska, Češka, Cipar, Estonija, Finska, Grčka, Latvija, Litva, Luksemburg, Poljska, Portugal, Slovačka i Švedska.