Petrinjski Dani sjećanja 1991.-2020.

U sklopu petrinjskih Dana sjećanja 1991. – 2020. u petak je obilježeno 30 godine od oružanog napada pripadnika Srpske demokratske stranke (SDS) na Policijsku postaju u Petrinji, što je i prvi napad velikosrpskih agresora na ustavno-pravni poredak suverene Republike Hrvatske.

U noći s 27. na 28. rujna 1990., radikalni pripadnici SDS-a, kojeg je osnovao psihijatar Jovan Rašković u veljači te godine, najprije su u susjednoj Mošćenici napali tri policijska vozila. Nakon toga su pozvali sunarodnjake da se okupe ispred petrinjske Policijske postaje, tražeći da nasilno uđu i preuzmu postaju. S dvadesetak autobusa dovezeno je nekoliko stotina naoružanih srpskih aktivista, koji su pucnjavom pokušali uplašiti  hrvatske policajce, koji su branili petrinjsku postaju.

Pobunjeni su Srbi uspjeli provaliti u jedno policijsko skladište gdje su oteli dio naoružanja, ali policijsku postaju niti nakon višesatne opsade, nisu uspjeli zauzeti. Tom je prilikom napadnuta i pristigla ekipa Hrvatske televizije, novinar i snimatelj su pretučeni, oprema im je oteta, a automobil onesposobljen.

Intervencijom pripadnika Specijalne policije iz Lučkog, pobunjenici su rastjerani, a organizatori oružanog napada na hrvatsku policiju privedeni.

U sjećanje na taj događaj, te 14 petrinjskih policajaca poginulih u Domovinskom ratu, uz Spomen obilježje na zgradi Policijske postaje zapaljene su svijeće članova obitelji poginulih policajaca, MUP-a, Policijske postaje Petrinja, Grada Petrinje, te brojnih udruga proisteklih iz Domovinskog rata i političkih stranaka.

Obraćajući se nazočnima, petrinjski gradonačelnik Darinko Dumbović rekao je kako su hrvatski policajci bili prvi u obrani Hrvatske kao tada jedina organizirana oružana snaga. Istaknuo je kako se uz aktivne policajce ne smiju zaboraviti ni pričuvni policajci.

“Dani sjećanja su dani da bi se sjetili svih oni koji su stvarali Domovinu. Kad pogledamo što je Petrinja u tim našim rujanskim danima možemo uvijek s ponosom, poštovanjem i pijetetom doći i sjetiti se onih najbližih kojih nema, onih koju si bili naši suborci i koji su dali ogroman doprinos. Sjetimo se svih pričuvnih sastava iz kojih su se i stvorile ostale postrojbe.“- rekao je Gradonačelnik te naglasio ogromnu ulogu koju je u Domovinskom ratu odigrala policija istaknuvši kako su policajci pričuvnog sastava prvi uzeli puške u ruke i stali u obranu Hrvatske. Gradonačelnik je ovom prilikom čestitao i nadolazeći blagdan sv. Mihovila, zaštitnika policije naglasivši kao je policija trajna vrijednost i sigurnost gradova, općina i cijele države Hrvatske. „Danas Petrinja i cijeli sustav sigurnosti funkcionira na takav način da imamo sve standarde i da su najbolji partneri svakoj obitelji i Gradu Petrinji.“- kazao je Dumbović o petrinjskoj policiji.

Darko Dumbović, Predsjednik koordinacije udruga proisteklih iz Domovinskog rata Grada Petrinje ovo m je prilikom rekao: „Ovo je događaj koji se dogodio 27. i 28. rujna 90-te godine, zaista je poseban zato što je prvi oružani sukob radikalnog krila SDS-a Petrinja koji je napao policijsku postaju u pokušaju oduzimanja oružja tadašnjeg rezervnog sastava milicijske stanice Petrinja, kasnije policijske postaje. Pučanstvo srpske nacionalne manjine već je tada krenulo u pripreme za ono što se kasnije,`91. godine događalo.“

Prilikom intervencije specijalaca i pripadnika Prvog hrvatskog redarstvenika, dio srpskih pobunjenika prebjegao je u susjednu vojarnu Jugoslavenske  vojske (JNA), kako ne bi bio dostupan policiji i gdje su imali zaštitu. Budući da su već počele podjele i među lokalnim stanovništvom, a iz petrinjskog garnizona JNA je svakodnevno prijetila opasnost, zadaća hrvatske policije je bila vrlo složena.

Zajedničku molitvu na svečanosti je predvodio policijski duhovnik don Ivo Borić, koji je potom u petrinjskoj župnoj crkvi sv. Lovre služio i svetu misu. U paviljonu Strossmayerovog šetališta postavljena je izložba ratne fotografije, a u Taborištu je održan i prijam za umirovljene i aktivne policajce.