Čehok: Poklič ZDS u Thompsonovoj pjesmi nema veze s ustaštvom

Izvor_: Grad Vraždin

Varaždinski gradonačelnik Ivan Čehok, komentirao je koncert koji bi Marko Perković Thompson trebao održati u rujnu ili u listopadu u Varaždinu.

“Grad Varaždin neće određivati ni usmjeravati glazbene ukuse građana. U Varaždinu imamo najveći festival klasične glazbe, ovdje su nastupala i svjetska i domaća rokerska imena, nastupali su ovdje oni koji sviraju tamburice i show “Lijepom našom” pa tako jednako pravo nastupa ima i Thompson ako su to zatražile udruge branitelja, ali i drugi građani.

U tome ne vidim ništa sporno. Mi smo tu da osluškujemo želje i volju građana pa, ako je njihova volja da Thompson održi koncert za njih, za svoju publiku, u Varaždinu za to nema prepreka”, kazao je Čehok.

Komentirao je i Thompsonovu pjesmu Bojna Čavoglave, koja počinje pozdravom Za dom spremni. “Taj je pozdrav za mene potpuno neprihvatljiv kao ustaški pozdrav, kao i svaki pozdrav totalitarne ideologije, primjerice komunistički pozdravi. Pjesma Bojna Čavoglave nastala je u Domovinskom ratu i taj su poklič koristili hrvatski dečki, ratnici, za vrijeme Domovinskog rata. U toj pjesmi njihov poklič nema apsolutno nikakve veze s ustaštvom. Kad su naši ratnici 1991. s tim pokličem odlazili na bojište i izlagali se pogibelji, nikome nije smetao, kao što njegovu legitimnost nitko nije opovrgnuo na službenom registriranom grbu HOS-a.

Ni ja ni gradska vlast ne možemo falsificirati povijest i reći da nam je taj poklič bio prihvatljiv 1991., ali ga danas nećemo priznati kao dio pjesme. To bi bilo licemjerno i nepotrebno”, rekao je Čehok.

“Svi su simboli totalitarnih sustava neprihvatljivi. Bilo koji ustaški simbol neprihvatljiv je, ali pokliči su pozdravi, nešto što je verbalna komunikacijska praksa. Ako su dečki tim pokličem dizali borbenu spremnost, ako je to djelovalo stimulirajuće i kohezivno, pa neću ja sad 22 godine nakon rata njih proglašavati ustašama! Povukao sam paralelu s bivšim predsjednikom Mesićem koji je 1992. držao proustaške govore.

Antifašisti su ga rehabilitirali time što su rekli da je to bilo nešto uobičajeno. Ako je to tada bilo uobičajeno, jednako je tako bila uobičajena i pjesma Bojna Čavoglave, i čemu sad čovjeku zabranjivati da to pjeva? Ta licemjerna međusobna manevarska prepucavanja i natezanja jednih i drugih, lijevih i desnih, meni su potpuno smiješna.

Thompson je hrvatski pjevač koji pjeva svoju pjesmu koju je pjevao 1991. i 1992. da bi motivirao svoje suborce. Mijenjati to sada bilo bi nakaradno falsificiranje povijesti”, rekao je Čehok u intervjuu za Večernji list.