Pod geslom “Ne bojim se” oko pola milijuna ljudi na ulicama Barcelone odalo je počast žrtvama terorističkih napada u Kataloniji te izrazilo protivljenje nasilju. Među njima bio je i španjolski kralj Felipe VI.
Okupljanje su organizirale gradska vlast Barcelone i regionalna vlada Katalonije devet dana nakon ubojstva 15 prolaznika u Barceloni i Cambrilsu. Od posljednica nasrtaja jurećeg kombija i hladnog oružja u bolnicama su još uvijek 23 osobe.
Na čelu povorke hodali su policajci, liječnici, vatrogasci i ostalo osoblje koje je pomagalo unesrećenima dok su iza njih bili španjolski kralj Felipe VI., španjolski premijer Mariano Rajoy, katalonski predsjednik Carles Puigdemont te ostali političari.
IS je preuzeo odgovornost za napade i zaprijetio novim atentatima ako se Španjolska ne povuče iz međunarodne koalicije koja ratuje protiv IS-a. Nekoliko stotina španjolskih vojnika u Iraku obučava španjolske vojnike u borbi protiv te džihadističke skupine, a španjolski ministar vanjskih poslova najavio je još veći doprinos nakon napada u Kataloniji.
Skup iskorišten za pitanje neovisnosti Katalonije
Zagovornici nezavisnosti sjeveroistočne pokrajine Katalonije iskoristili su okupljanje kako bi odaslali službenom Madridu poruke uoči referenduma najavljenog za 1. listopada. Španjolski ustavni sud taj referendum smatra nezakonitim, a vlada u Madridu je ranije poručila da se izjašnjavanje neće održati. Čuli su se zvižduci premijeru Marijanu Rajoyu i kralju Felipeu VI. dok su pružali ruke policajcima i medicinskom osoblju.
Bio je to prvi put da španjolski kralj sudjeluje u povorci s narodom premda je Felipe VI., tada kao princ, sudjelovao u uličnoj povorci u Madridu gdje su u bombaškim napadima 2004. poginule 192 osobe. Španjolska je nakon toga prekinula savezništvo u okupaciji Iraka.
Među okupljenima je bila i sestra 17-godišnjeg Mousse i 28-godišnjeg Drissa Oukabira. Prvog brata ubila je policija nakon napada u Cambrilsu, a drugi je u pritvoru blizu Madrida optužen da je unajmio kombi kojim su pregaženi prolaznici na šetalištu Las Ramblas u Barceloni. “Neka mladi osjete Kataloniju kao svoju zemlju i neka budu sposobni odbiti radikalne poruke”, rekla je sestra dvojice braće koji su sudjelovali u napadu i dodala “Moramo biti autokritični i promijeniti puno stvari”.