Hrvatska i Slovenija sudjeluju na sastanku o zapadnom Balkanu zato što najviše rade kada je jugoistok Europe u pitanju, rekao je u ponedjeljak premijer Andrej Plenković, dan nakon što je srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić izrazio nezadovoljstvo popisom sudionika skupa.
Glavna tema večerašnjeg sastanka u Berlinu, u organizaciji kancelarke Angele Merkel i francuskog predsjednika Emmanuela Macrona, bit će odnosi Srbije i Kosova.
Vučić je u nedjelju komentirajući format summita i izbor sudionika predvidio da će Srbija na skupu u Berlinu jedina govoriti protiv neovisnosti Kosova. Čudno mu je što su na skup pozvani premijeri Hrvatske i Slovenije, a ne Rumunjske, Mađarske ili Bugarske.
“Nama bi više odgovaralo da idu Rumunji i Bugari ili Mađari, oni bi imali drugačije stajalište o Kosovu nego što ih imaju Slovenija i Hrvatska”, kazao je Vučić, rekavši kako su ti susjedi Srbiji danas “mnogo bliži nego neki drugi”.
Plenković je danas nakon svečane sjednice HAZU-a odgovorio da je to prije svega pitanje za Merkel i Macrona.
“Sastanak koji su sazvali kancelarka Merkel i predsjednik Macron ima za cilj rezimirati gdje smo trenutno kada je riječ o jugoistoku Europe. Hrvatska i Slovenija su pozvane jer su dvije države koje kontinuirano rade, ja bih rekao Hrvatska čak i više od svih drugih, i ističu tu temu na razini Europskog vijeća”, izjavio je Plenković novinarima.
Summit o stabilnosti zapadnog Balkana i EU-a okupit će čelnike šest zemalja zapadnoga Balkana – Albanije, Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Kosova, Sjeverne Makedonije i Srbije, a na njemu će osim hrvatskog premijera, sudjelovati i slovenski premijer Marjan Šarec, predsjednik Europske komisije Jean-Claude Juncker i povjerenica EU-a za vanjske poslove i sigurnosnu politiku Federica Mogherini.
Njemački mediji najavili su da će na susretu biti prije svega riječi o tome kako pregovore o normalizaciji odnosa između Srbije i Kosova, koji već dulje vrijeme stoje na mjestu, pomaknuti u pravom smjeru, no Reuters navodi kako je jedan od motiva zbog kojeg su Merkel i Macron sazvali današnji skup i potreba da se pokaže spremnost Bruxellesa da probleme u regiji jugoistočne Europe rješava sama, bez uplitanja sila poput SAD-a, Rusije ili Kine.