Na poziv Europske pučke stranke EPP i hrvatskog zastupnika Ivice Tolića na prigodnoj svečanosti u Europskom parlamentu u Bruxellesu otvorena je multimedijska izložba „Osijek na udaru brutalne agresije“.
Izložba autora Zlatka Dernaja, ratnog Načelnika inženjerije i predsjednika braniteljske udruge Heroji Osijeka sastoji se od 25 panela sa 40 fotografija, zajedno sa 8 minutnim dokumentarnim filmom autora Branka Peka, ratnog izvjestitelja HRT-a čini kolaž individualnih priča o ratnom razaranju hrvatskog grada Osijeka u nametnutom ratu i brutalnoj agresiji 90-tih.
Izložba šalje snažne antiratne poruke i svojevrsni je podsjetnik i upozorenje za buduće generacije na zaustavljanje svih agresija, neciviliziranosti i zločina.Već prigodom samog postavljanja izložba je pobudila veliki interes i zastupnika i brojnih delegacija.
Otvorenju izložbe nazočili su Veleposlanik Mario Nobilo, Ministar Savjetnik Veleposlanika Republike Hrvatske u Kraljevini Belgiji Josipa Pare, Alma Ljubić, Zastupnici u Europskom parlamentu: Dubravka Šuica, Ivana Maletić, Željana Zovko, Ruža Tomašić, Davor Škrlec, Ivan Jakovčić i Jozo Radoš, zastupnik Republike Slovenije Franc Bogović, Ministar savjetnik pri stalnom predstavništvu RH u EU Ivan Zeko-Pivač i brojni drugi strani zastupnici Europske pučke stranke.
Autor izložbe Zlatko Dernaj posebno se zahvalio hrvatskom zastupniku Ivici Toliću i Europskoj pučkoj stranci na prepoznavanju poruka i omogućavanju postavljanja izložbe u Europskom parlamentu. Naglasio je:
“Izložba ukazuje na važnost održavanja mira i izgradnje Europske budućnosti napretka za sve građane. Sa ovog središnjeg mjesta europske politike želimo poslati poruku sadašnjim i budućim zastupnicima i dužnosnicima Europskog parlamenta na dodatni angažman za pronalaženje i odobravanje namjenskih sredstava za kvalitetnu obnovu i ratom razorene graditeljske i kulturne baštine u Republici Hrvatskoj.”
Hrvatski zastupnik i domaćin svečanosti Ivica Tolić naglasio je:
Prije svega želim pozdraviti Heroje Osijeka i kazati da trebate razumjeti da je Osijek bio u okruženju vrlo, vrlo dugo vremena u Domovinskom ratu i kako je Osijek sam po sebi heroj , kao što su i ovi ljudi koji su postavili ovu izložbu i snimili ovaj film. Osim, što je to bila velikosrpska agresija s ciljem da se zauzme najveći dio teritorija Republike Hrvatske, kojemu smo se mi hvala Bogu uspješno suprotstavili, to je bio i sukob dva različita koncepta i dvije razlicite politike, a ja bih rekao i dva različita svijeta. S jedne strane mlada demokracija Hrvatska, koja je već tada imala jasno opredjeljenje da želi postati dio Europske unije i NATO-a i s druge strane ideološki jos uvijek komunistička Jugoslavenska narodna armija i svijet koji je bio suprotan Europskim vrijednostima koji su željeli nastaviti jednoumnu politiku na cijelom prostoru bivše države i koji su bili protiv slobode i protiv demokracije i protiv mira. Mislim da to trebamo uvijek naglašavati. Posebno mi je drago da je baš ova tema, Osijek u Domovinskom ratu, moja zadnja službena aktivnost u Europskom parlamentu i koristim ovu prigodu svima zahvaliti na suradnji. Proglašavam ovu izložbu otvorenom.”
Stotinjak posjetitelja izložbe sa posebnom pozornošću obišlo je izložene eksponate, a bilo je i emocija i suza onih među posjetiteljima, koji su proživjeli strahote Domovinskog rata. Nakon svečanosti otvorenja izložbe, osječka glazbena legenda ali i časnik Hrvatske vojske Krunoslav Kićo Slabinac održao je koncert domoljubnih pjesama.