Predsjednik Vlade Andrej Plenković u četvrtak je posjetio gradilište ribarske luke u Veloj Lamjani na otoku Ugljanu za koju je, kako je rečeno, osigurano ukupno 37 milijuna kuna, te gradilište trajektne luke u Tkonu na otoku Pašmanu za koju je ukupno osigurano 45 milijuna kuna.
Plenković je u govoru u Tkonu istaknuo kako je gradnja trajektne luke u tom otočnom mjestu na Pašmanu iznimno važna za unaprjeđivanje povezivanja s kopnom.
“To je projekt kojim započinje investicijski ciklus u male županijske luke gdje ćemo otvoriti mogućnost financiranja takvih projekta iz europskih fondova, trajektna luka u Tkonu je pilot projekt takvog način financiranja,” istaknuo je Plenković. Dodao je kako se po sličnom modelu financirati s oko 200 milijuna kuna i gradnja trajektnih luka na Cresu, te u Crikvenici, Unijama, Kapriju, Sućurju i Donjem Čelu na Koločepu.
“To je sve dio našeg doprinosa kroz novi zakon o otocima tako da napravimo iskorak prema žiteljima otoka,” dodao je.
Za gradnju ribarske luke u Veloj Lamjani na Ugljanu Plenković je rekao da je sjajan projekt s obzirom na to da je Zadarska županija prva u Hrvatskoj po proizvodnji bijele ribe i tune i predstavlja “srce hrvatskog ribarstva i marikulture.”
Najavio je obnovu postojeće ribarske luke u zadarskoj gradskoj luci Gaženici, te obnavljanje ribarskih luka na Rabu, u Kaštelima, Vrsaru i Savudriji.
“To su konkretni primjeri gdje ćemo 300 milijuna kuna koristiti iz europskih fondova iz omotnice za ribarstvo i bolji položaj hrvatskih ribara i za modernizaciju i opremanje postojećih ribarskih luka i iskrcajnih mjesta,” kazao je Plenković. Dodao je kako je Vlada odlučna “raditi za otoke maksimalno što može.”
Naglasio je veliki udio otoka u hrvatskoj turističkoj ponudi, rekavši kako je “svako četvrto turističko noćenje u Hrvatskoj na otocima, a na otocima živi tek svaki trideseti stanovnik Hrvatske.”
Istaknuo je i važnost projekta “Hrvatski otočni proizvod”, rekavši kako se oko tog projekta okupilo 300 proizvođača s gotovo 1000 proizvoda. Sljedećeg će se vikenda na Pašmanu održati tradicionalni sajam hrvatskih otočnih proizvoda.
Premijer Plenković je istaknuo i važnost tradicionalne Škraping utrke koja se 13 godinu u nizu održava također sljedećeg vikenda na tom otoku a natjecatelji trče po oštrom kamenjaru u škrapama što se smatra jednim o odvažnijih natjecanja u Hrvatskoj u avanturističkim sportovima. “Taj popularni sport privlači sve više ljudi, sudjelovat će natjecatelji iz 12 zemalja i vjerujem kako će Škraping pridonijeti promociji hrvatskog turizma,” rekao je Plenković.
Po njegovim riječima današnji posjet Zadarskoj županiji predstavlja dio aktivnosti Vlade na provođenju politike partnerstva s jedinicama lokalne samouprave i ravnomjernog razvoja svih krajeva Hrvatske. Kazao je kako trenutačni razvojni projekti u Zadarskoj županiji vrijede oko 1,4 milijarda kuna, te kako ta županija, koja je u Domovinskom ratu pretrpjela velika stradanja sad postaje “gospodarski propulzivna.”
Kao primjer realizacije strategije prometnog povezivanja u Hrvatskoj naveo je zadarsku gradsku luku Gaženicu, zadarsku zrakoplovnu luku te autocestu koja, rekao je, praktički dolazi na pomorsko dobro.
Naglasio je važnost jedinica lokalne samouprave. “Nizom zakonskih izmjena nastavit ćemo jačanje ovlasti župana, gradonačelnika i načelnika općina kako bi se ojačale njihove sposobnosti u susretanju izazovima na lokalnoj razini,” kazao je.
Ministar mora, prometa i infrastrukture Oleg Butković je rekao da je obnova lučke infrastrukture u obalnim i priobalnim županijama “renesansa na hrvatskom Jadranu.”
“U velikom investicijskom ciklusu kojeg provodimo u ovom trenutku (u Hrvatskoj) s oko 20 milijardi kuna, veliki dio tog novca ulaže se u Zadarskoj županiji,” rekao je Butković.
Ministrica regionalnoga razvoja i fondova Europske unije Gabriel Žalac je istaknula kako nijedna vlada ranije nije toliko ulagala u otok kao što to čini Vlada na čelu s Andrejom Plenkovićem.