Premijer Andrej Plenković poručio je u četvrtak u Hrvatskom saboru da stoji iza ministra obrane Damira Krstičevića jer su sve radnje u postupku nabave vojnih zrakoplova provedene transparentno i u skladu sa zakonom, a podsjetio je kako je jedan od razloga za pokretanje postupka nabave borbenih aviona bio i neuspjeli remont aviona MIG 21 iz 2013. godine.
„Vlada odbacuje sve navode iz Interpelacije kao neosnovane, neutemeljene i netočne te predlaže Saboru da odbije prijedloge zaključaka iz Interpelacije”, naglasio je premijer Plenković u raspravi u SDP-ovoj interpelaciji o radu Vlade zbog propale nabave borbenih aviona.
Odluka o pokretanju postupka njihove nabave jedna je od najsloženijih strateških odluka Republike Hrvatske u obrambenom resoru nakon Domovinskog rata i na tragu je politike jačanje sustava Domovinske sigurnosti, Strategije nacionalne sigurnosti, rekao je Plenković.
Podsjetio je da o neuspjelom remontu MIG-ova nije bio pokrenut postupak interpelacije, iako je isti predmet kaznenih postupaka u Hrvatskoj i Ukrajini.
Premijer Plenković odbacio je i navode iz interpelacije da je ugrožena sigurnost i vanjskopolitički položaj Hrvatske, rekavši kako ne iznose valjane argumente, a navode temelje na površnim ocjenama, na nepoznavanju materije i političkom oportunizmu.
„Vezano za odobrenje za prijenos trećoj strani (TPT) od američkih vlasti želim naglasiti da je za pokretanje postupka i dobivanje TPT-a odgovorna država koja je trenutačni vlasnik, odnosno prodavatelj naoružanja i opreme, u ovom slučaju Izrael. Nužnost pribavljanja TPT-a je bila poznata Hrvatskoj od početka nabave, ali potpuno eliminiranje svih rizika ni u jednom procesu nije moguće”, ponovno je pojasnio premijer Plenković navodeći kronologiju neuspjele nabave aviona.
O svakom koraku u procesu nabavke zrakoplova javnost je bila pravodobno informirana pa tako i oko poteškoća oko TPT-a, dodao je.
„Netočan je navod da je narušen međunarodni ugled Hrvatske. I SAD i Izrael naglasili su kako žele i dalje razvijati savezničke i partnterske odnos te produbljivati obrambenu suradnju s Hrvatskom. Izrael je javno istaknuo da je Hrvatska pokazala profesionalizam i ispravnu prosudbu na svakom koraku procesa i nije mogla utjecati na ishod procesa pa ne može biti odgovorna, a to je potvrdila i i američka strana”, ponovio je premijer.
Ponovno je naglasio kako nije nastala šteta za proračun, nije narušen međunarodni ugled Hrvatske i nisu narušeni hrvatski odnosi s partnerima, niti s Izraelom niti unutar NATO-a.
„Iz ovog postupka ćemo izvući određene pouke, no odlučni smo da moderniziramo Hrvatsko ratno zrakoplovstvo i na temelju analiza i priprema krenut ćemo u nove aktivnosti. Vlada stoji iza ministra obrane i potpredsjednika Vlade Krstičevića”, zaključio je premijer Plenković.
Ministar Krstičević uvodno se nije obratio saborskim zastupnicima, ali zato brojne replike oporbe na Plenkovićevo izlaganje nisu izostale.
Grmoja: Sveli ste sve na jeftini PR i kriznu komunikaciju
„Sveli ste jednu od najvažnijih strateških odluka na jeftini PR i kriznu komunikaciju. Svojom netransparentnošću dali ste nove argumente protivnicima borbenih zrakoplova i tako sami ugrozili budužnost hrvatskog ratnog zrakoplovstva i nacionalnu sigurnost. Kako vjerovati vašoj viziji kad jedan dan zagovarate više starijih, a onda drugi manje novih zrakoplova. Niste ništa bolji od onih koji zagovaraju da hrvatsko nebo treba prepustiti Talijanima i Mađarima”, izjavio je Mostov Nikola Grmoja.
HRAST-ov Hrvoje Zekanović rekao je, pak, kako je ministar Krstičević dobro obavio svoj posao, no smatra da su zakazali premijer i predsjednica Republike. Pozivajući se na vojne analitičare rekao je da u NATO strategiji Hrvatska nije predviđena imati vojno zrakoplovstvo. „Vi niste s predsjednikom Trumpom odradili lobiranje”, navodio je Zekanović.
„Ni Vi ni ovi prethodnici iz Mosta nikad neće biti u poziciji da odlučuju bilo što kada je riječ o Vladi Republike Hrvatske, smjeru razvoja zrakoplovstva, vođenju vanjske politike. To su pusti snovi ljudi koji koriste ove teme ne bi li ih se malo čulo i vidjelo, bez argumenata, floskulama…”, odgovorio je premijer Plenković nazivajući ih „šupljom pričom”.
„Tko je odgovoran što posao nije realiziran, tko je odgovoran za curenje informacija iz tijela Vlade i negiranje non-papera a svega smo toga bili svjedoci”, pitao je Joško Klisović (SDP)
„Za razliku od vremena kada ste bili šef kabineta tadašnje ministrice vanjskih poslova i današnje predsjednice i za razliku od vremena kada ste bili zamjenik ministra vanjskih poslova, a zahvaljujući Mostu koji tada nije postojao, valjda bi vas prijavio Povjerenstvu za sukob interesa kao vjenčanog kuma tadašnjeg premijera, ni tada a ni sada kao opozicijski zastupnik niste pokretali inicijative i preuzimali odgovornost, a mi smo to napravili”, odgovorio mu je premijer.
Klisović ga je međutim podsjetio kako se danas ne raspravlja o njegovoj profesionalnoj karijeri.
„Ono što ste rekli o izraelskoj ponudi točno je. To je bila dobra i korektna ponuda ali je imala ključnu manu, a to je da nije bila moguća jer nositelj posla nije dao suglasnost. Da ste postupili s dužnom pažnjom, u maniri dobrog gospodara, morali ste znati da kad Vam netko u početku posla iznese onakve nedoumice kakve su Vama iznijeli, onda posao nećete realizirati do kraja”, ustvrdio je SDP-ovac Peđa Grbin.