O krizi liberalnog međunarodnog poretka, novoj utrci u naoružanju i Europi nakon brexita, svjetski vođe i međunarodni stručnjaci razgovarat će ovoga vikenda u Muenchenu na tradicionalnom godišnjem skupu o globalnoj sigurnosnoj politici.
Konferencija o sigurnosti (MSC) okupit će od petka do nedjelje dosad najveći broj sudionika: državnika, čelnika međunarodnih organizacija, predstavnika nevladinih udruga i znanstvenika.
U glavni grad Bavarske stiže 35 šefova država i vlada te stotinjak ministara vanjskih poslova i obrane. Hrvatsku će predstavljati premijer Andrej Plenković.
“Tko će pokupiti komadiće raspadajućeg svjetskog poretka?”, pitanje je koje će prema organizatorima dominirati tim vodećim svjetskim forumom za raspravu o sigurnosnoj politici.
Od prve konferencije 1963., Muenchen služi kao svojevrsna “tržnica ideja” na kojoj političari i stručnjaci daju inicijative i razvijaju rješenja za najkritičnija sigurnosna pitanja sadašnjosti i budućnosti.
Pokrenut u vrijeme hladnoga rata, MSC im daje prostor za službene i neslužbene diplomatske ideje, a hotel Bayerischer Hof u kojem se skup održava osigurava zaštićeno mjesto za neformalne susrete često zakletih neprijatelja, ostvarujući tako svoj moto “izgradnja mira putem dijaloga”.
Globalno partnerstvo važno kao i u vrijeme hladnoga rata
Izlazak Velike Britanije iz EU-a, nova utrka u naoružanju SAD-a i Rusije, povlačenje Washingtona iz niza globalnih sporazuma ukazuju da se multilateralni sustav suočava sa “fundamentalnim problemom”, upozoravaju organizatori.
“Čini se da svjedočimo rekonstrukciji samih temelja međunarodnog poretka. Razbuktava se nova utrka velikih sila SAD-a, Kine i Rusije, praćena određenom prazninom u vodstvu onoga što poznamo kao liberalni međunarodni poredak”, poručio je predsjednik MCS-a Wolfgang Ischinger na internetskim stranicama MSC-a.
Njemačka kancelarka Angela Merkel najavila je da će sudionike pozvati na više globalnog multilateralnog partnerstva koje smatra jednako važnim kao i u doba bipolarne podjele svijeta.
“Uvjerenje da više postižemo kada jedni s drugima surađujemo, umjesto da se jedni s drugima svađamo dovedeno je u pitanje”, rekla je Merkel prošle subote.
Dodala je da će boravak u Muenchenu iskoristiti kako bi lobirala za očuvanje i daljnji razvitak multilateralnih struktura.
“Dvorana će se raspuknuti”
Uz kancelarku Merkel, u Muenchen među ostalima stižu američki potpredsjednik Mike Pence, predsjednik Afghanistana Mohamad Ašraf Ghani, Egipta Abdel Sisi i Ukrajine Petro Porošenko te katarski šeik Tamim Al Thani.
Na skupu će biti ruski i iranski ministar vanjskih poslova Sergel Lavrov i Mohamad Džavad Zarif te ministri obrane Velike Britanije, Francuske, Njemačke i Turske.
Dolazak su potvrdili i šefica europske diplomacije Federica Mogherini te glavni tajnik NATO-a Jens Stoltenberg, kao i visoki dužnosnici UN-ovih agencija, OESS-a i Međunarodnog kaznenog suda.
“Dvorana će se raspuknuti”, našalio se Ischlinger, ističući kako je broj najavljenih dužnosnika znatno viši nego proteklih godina.
Posebnu nagradu MSC-a primit će makedonski i grčki premijeri Zoran Zaev i Aleksis Cipras za rješenje višedesetljetnog spora oko imena bivše jugoslavenske republike, sada Sjeverne Makedonije.
Za sporazum kojim je Grčka ukinula blokadu pristupanja Skopja NATO-u, dvojici čelnika uručit će se nagrada Ewald von Kleist, nazvana po utemeljitelju MSC-a i jednom od urotnika u neuspjelom puču protiv Hitlera 1944.