„Ekološki centar – Vrata Zrinske Gore” na potpisivanju 12. srpnja !

Projekt Ekološki centar – Vrata Zrinske gore vrijednosti 8.317.679,35 kuna a čiji je nositelj Grad Petrinja je odobren i uskoro se očekuje potpisivanje Ugovora o dodjeli bespovratnih sredstava s Ministarstvom regionalnog razvoja i fondova EU, iznijeli su danas na konferenciji za medije Darinko Dumbović, gradonačelnik Grada Petrinje i Ante Marić, pročelnik Upravnog odjela za gospodarstvo, poljoprivredu i imovinu.

„Mislim da je ovo jedno od dobrih djela koji smo u našoj projekciji svih projekata dali napraviti, to nema nikakve veze s pilot projektom Intervencijskog plana Grada Petrinje, to ima veze sa ljudima koji su upravo kraj mene, zahvaljujem im se što je taj projekt gotov i imamo sve dobre nade i htjenja da to na kraju uspije, i da preko 8 milijuna kuna bude u funkciji ekološke priče i svega onoga što želimo razvijati na našoj Hrastovačkoj gori i Zrinskoj gori i na svemu onome što moramo na kraju odraditi.

Vjerujem da sve što radimo, radimo u interesu budućih generacija, ja to zovem odgovornošću prema prostoru u kojem živimo.“ – rekao je gradonačelnik Dumbović.

O samom projektu govorio je privremeni pročelnik Ante Marić:

„Projekt smo nazvali Ekološki centar – Vrata Zrinske gore jer se radi o promicanju održivog razvoja prirodne baštine. Projekt je odobren, najavljeno je potpisivanje ugovora za 12. srpnja, čekamo službenu potvrdu.

Nositelj projekta je Grad Petrinja, a partner u projektu je javna ustanova za upravljanje zaštićenim prirodnim vrijednostima Sisačko – moslavačke županije. Radi se o projektu našeg DIC –a, to je nastavak projekta DIC –a, koji ima svoju tradiciju kroz kojeg je prošlo kroz edukaciju preko 25 tisuća djece srednjoškolaca, vrtićke djece, to je jedna prekrasna priča koju je vodila jedna grupa entuzijasta, taj projekt je nažalost stao prije par godina zbog nekih nesporazuma, neregistriranih udruga za određene djelatnosti, i mi smo se našli pred jednim praznim prostorom, što napraviti s tom zgradom koja je počela propadati i aktivnosti su svedene na minimum, nisu se odvijale dalje.

Spletom okolnosti imali smo izrađen projekt , to je jedna suvremena zgrada koja je ovim projektom obuhvaćena njena izgradnja, glavna aktivnost je zaštita prirodnih vrijednosti Zrinske gore. Udruga Zrinska gora već godinama potencira zaštitu tog djela Banovine, ovim projektom osim izgradnje zgrade napravilo bi se još i obilježavanje određenih staza, nabavila bi se oprema za edukaciju, pristup za invalide, sve u skladu sa suvremenim trendovima zaštite područja.

Realizacija projekta predviđena je kroz dvije godine, nadamo se da će izgradnja ići u sljedećoj godini i tu nam je bitan i naš partner odnosno javna ustanova koja će provoditi svoje redovite aktivnosti na tom području. Ima puno aktivnosti oko edukacije, dolaska studenata, vrtićke djece, tu će biti mali laboratorij opremljen za neka osnovna istraživanja prirodnih vrijednosti.

Mi smo kao Grad zgradu DIC –a dali na upravljanje javnoj ustanovi – Centru za šljivu u kesten, Grad će voditi upravljanje projektom ali će u budućnosti time upravljati Centar za šljivu i kesten.“

Vera Kaurin, privremena pročelnica UO za komunalne djelatnosti Grada Petrinje i član tima naglasila je: „Zgrada se sastoji od dva dijela, to je u biti vatrogasni dom i zgrada DIC -a, ovim projektom obuhvaćen je samo ovaj dio koji se odnosi na DIC. To će biti početna točka i istraživanja i zaštite prirode, naglasak je na zaštiti prirodne baštine, koja bi kretala od vrtićke dobi do onih najstarijih, kroz razne edukacije, programe, škole u prirodi.

Označiti ćemo poučne staze , to bi bila edukacija koja bi se odvijala samo u prostore ove infrastrukture koja će se obnoviti već gdje će se priroda približiti mladima, ona se ne odnosi samo na mlade na području Grada Petrinje već na mlade na području cijele Hrvatske.“