Fakultetsko vijeće Fakulteta hrvatskih studija (FHS) u srijedu 25. siječnja jednoglasno je smijenilo svoga dosadašnjeg predstavnika u Senatu Sveučilišta u Zagrebu prof. dr. sc. Ivu Džinića.
Kako doznajemo, Fakultetsko je vijeće njegov rad u Senatu ocijenilo lošim i štetnim za ustanovu. Čudi što je prof. Džinić uopće ostao članom Senata jer je na tu funkciju izabran, kada je izabran za dekana FHS-a 2021. godine. Nakon što je dao ostavku na dekansku funkciju u svibnju 2022. godine, potpuno je nejasno zašto nije podnio ostavku i na mjesto člana Senata Sveučilišta u Zagrebu.
Naime, kako nije bio član Fakultetskoga vijeća, postavlja se pitanje koga je i čije je interese zastupao u najvišem tijelu zagrebačkoga sveučilišta. Doznajemo da se niti jednom prije sjednice Senata nije savjetovao s Fakultetskim vijećem, dok je svojim djelovanjem u Senatu zastupao suprotne stavove od stavova Fakultetskoga vijeća. To je vidljivo u zapisnicima sa Senata Sveučilišta u Zagrebu od lipnja do prosinca 2022. godine.
Dakle, na toj je časnoj funkciji djelovao potpuno suprotno od onoga za što ga je Fakultetsko vijeće ovlastilo. Doznajemo i kako svoga zamjenika na ovoj funkciji doc. dr. sc. Stjepana Šterca nikada nije kontaktirao ili ga obavještavao o svom djelovanju u Senatu. Iz svega se može zaključiti kako je posrijedi grubo iskorištavanje izabrane funkcije s etički suspektnim elementima.
Je li prof. Džinić u takvoj misiji djelovao iz vlastitih ili kolektivnih interesa koji su suprotni odlukama Fakultetskoga vijeća FHS-a, tek predstoji istražiti.
Doznajemo, također, da ovo nije Džinićev prvi etički suspektan potez. Tomu svjedoči dokaz da je prošle godine podignuta prijava dvije djelatnice Fakulteta hrvatskih studija Etičkomu povjerenstvu protiv prof. Džinića. Prijava je stavljena van procedure nakon što je Džinić podnio ostavku na mjesto dekana jer se vezala upravo za njegovo nesavjesno i upitno legalno vođenje ustanove.
Ivo Džinić redoviti je profesor na Fakultetu hrvatskih studija biran u tzv. interdisciplinarnim humanističkim znanostima, kako svjedoče odluke dostupne na mrežnim stranicama FHS-a. To područje znanosti uopće nije definirano važećim Pravilnikom o uvjetima za izbor u znanstvena zvanja. Iz akademske zajednice doznajemo da zapravo ne postoji tijelo koje bira znanstvenike u interdisciplinarna humanistička područja, ali postoji tijelo koje bira u interdisciplinarna područja znanosti u širem smislu i više mogućih znanstvenih polja. To je Matični odbor za interdisciplinarno područje (znanost; umjetnost).Riječ je, eventualno, o izboru u interdisciplinarno područje znanosti u dvama ili trima različitim znanstvenim poljima.
Prema dokumentaciji s mrežnih stranica FHS-a, prof. Džinić je od 2010. godine bio u znanstvenom zvanju znanstvenoga suradnika iz polja teologije, a od 2017. u zvanju višega znanstvenoga suradnika u interdisciplinarnim poljima znanosti, i to iz polja filozofije i teologije. Prethodno, očito, nije bio izabran u zvanje znanstvenoga suradnika iz polja filozofije. Tijekom 2021. napredovao je u zvanje znanstvenoga savjetnika također u interdisciplinarnomu polju znanosti, filozofija i teologija. Uvidom u njegovu znanstvenu produkciju na CROSBI-ju, hrvatskoj znanstvenoj bibliografiji, dostupni su znanstveni radovi koji su uglavnom teološke tematike, dok je filozofijskih radova vrlo malo.
Zbog toga se postavlja pitanje je li prof. Džinić zakonito izabran u više znanstveno zvanje. Je li to odgovor zašto je nastavio zastupati svoje interese ili interese suprotne odlukama Fakultetskoga vijeća FHS-a, nadležna tijela tek trebaju istražiti.
N