Zastupnik Darko Klasić (HSLS) pozvao je u srijedu na što hitniju reformu zdravstvenog sustava sa naglaskom na „suštinsku“ reformu primarne zdravstvene zaštite, a na potrebu te reforme poziva i Milan Vrkljan (Za pravednu Hrvatsku).
Mora se osnažiti status primarne zdravstvene zaštite i rasteretiti ju u administraciji, rekao je zastupnik u slobodnom govoru.
Naglasio je, kako ćemo, ne pokrene li se uskoro reforma i uz benefit većeg broja liječnika, imati samo više praznih ordinacija obiteljske medicine.
Primarna zdravstvena zaštita zbog nedostatka zaposlenika je gotovo na rubu kolapsa, a trebala bi biti stup hrvatskog zdravstva, rekao je Klasić i naveo da je trenutno skoro 400 ordinacija primarne zaštite bez liječnika.
Godine fokusiranja na razvoj sekundarne zaštite, dovele do toga da se obiteljska medicina tretirala kao manje bitni dio zdravstvenog sustava, kazao je te izrazio zadovoljstvo podatkom da u zdravstvenom sustavu imamo za petinu više liječnika nego 2013. godine te da je taj sustav proteklih godina „neupitno osnažen“ za 10 posto djelatnika.
Ako je tako, zašto imamo sve duže liste čekanja i sve lošije ishode liječenja?, upitao se i zaključio kako je uzrok često u neracionalnom upravljanju sustavom, izostanku temeljne i zdravstvene reforme.
Vrkljan: O reformi se govori 22 godine, a nije napravljeno ništa
Vrkljan je podsjetio kako se u Hrvatskoj 22 godine govori o reformi zdravstvenog sustava, a da ništa nije napravljeno.
U pravilu su to govorili ministri HDZ-a i SDP-a, i sve se svodilo na to da se odobri kupovina medicinske opreme, nitko se ne bavi kadrovskim problemima i organizacijskim reformama, ustvrdio je.
Od Vlade je zatražio da fokus reforme budu mladi liječnici te kadrovske, reformske i organizacijske reforme.
Zagovara izmjenu načina na koji mladi liječnici ulaze u zdravstveni sustav, transparentan izbor šefova klinika i svođenje utjecaja politike na minimum.
Mandat šefova klinika mora biti na pet godina, a kad je riječ o organizacijskoj reformi ona se mora odnositi na KBC i kliničke bolnice, kazao je.
Konkretizirao je kako tu posebno misli na Zagreb u kojem je „sedam bolnica, sedam ravnatelja, sedam uprava, sedam natječaja i četiri tisuće postelja“. “Nama u Zagrebu i u Hrvatskoj treba jedan KBC, to je Rebro (..) treba početi izgrađivati KB Blato i vjerojatno nam treba vojna bolnica“, smatra Vrkljan.