Glavni simptomi kod Britanaca koji bi mogli upućivati da je osoba zaražena COVID-om 19 su se promijenili, potvrdili su znanstvenici, a neki se brinu i kako Velikoj Britaniji slijedi ”užasavajući” novi val ove zime.
Infekcije COVID-om porasle su za čak 72 posto u mjesec dana u Velikoj Britaniji, s prosječno 176,090 novih simptomatičnih slučajeva dnevno. Iako je ranije najčešći simptom bio gubitak mirisa i okusa, kao i povišena temperatura, Britanci se u posljednje vrijeme najviše žale na grlobolju, prenosi The Sun.
– Covid počinje s grloboljom u dvije trećine potvrđenih slučajeva zaraze, dok su povišena temperatura i gubitak mirisa i okusa sada rijetke – zbog čega puno starijih ljudi ni ne misli da ima COVID.
Govore da je prehlada i onda se ne testiraju – komentirao je profesor Tim Spector, suosnivač aplikacije Covid ZOE.
Virolog Lawrence Young govori da dvije varijante omikrona – BA.2.75.2 i BQ1.1 pokazuju znakove koji upućuju da bi mogli ”izbjeći” imunološki sustav.
S druge strane, znanstvenici s King’s Collegea u Londonu otkrili su kako infekcija COVID-om može uzrokovati imunološke reakcije koje oštećuju živčane stanice u mozgu i tako uzrokuju probleme s pamćenjem i zbunjenost, kao što i povećavaju rizik od dugoročnih zdravstvenih problema. Iako su nalazi preliminarni, oni sugeriraju kako COVID može uzrokovati neurološke probleme kod pacijenata, no sam virus ne mora zaraziti i mozak. Taj proces koji se odvija u mozgu može izazvati stanje delirija kod pacijenata, ali i doprinijeti ”magli” u mozgu i drugim problemima koje imaju osobe s dugim COVID-om, piše The Guardian.
– Ovi su neurološki simptomi vrlo zabrinjavajući za pacijente i njihove obitelji, a nadamo se da naše istraživanje može pomoći u određivanju koji bi tretmani bili najprikladniji za smanjenje ili sprječavanje ovih simptoma, kazao je Carime Pariante, autor studije.
Naime, istraživači su analizirali krv 36 hospitaliziranih pacijenata u prvom valu pandemije te otkrili kako se razine proteina IL-6, koje imunološke stanice ”oslobađaju” kao poziv na okupljanje drugim imunološkim stanicama, više od 15 puta veće od normalnih kod zaraženih osoba. Još dramatičniji rast zabilježen je kod pacijenata koji su u stanju delirija, kratkotrajne zbunjenosti, a gotovo trećina pacijenata koji su primljeni u bolnicu zbog infekcije doživi delirij.
”Vjerujemo da su ti proteini odgovorni za simptome delirija kod pacijenata s akutnim Covidom i općenito kod dugotrajnih pacijenata s Covidom koji imaju neurološke simptome”, zaključio je Borsini.
”Otkrivamo da se virus razvija oko imuniteta koji je stvoren cjepivima ili preboljenjem”, objasnio je virolog.